25 kwietnia 2024
Sprawy narodowe

Premiera filmu “Witold Pilecki 2022”

Przed kilkoma dniami miała miejsce premiera krótkometrażowego filmu poświęconego Witoldowi Pileckiemu – żołnierzowi i oficerowi kawalerii, bohaterowi wojennemu, mężowi, patriocie i ojcu. Była to jedna z najbardziej wyrazistych postaci II wojny światowej. 

Produkcja w formie siedmiu aktów w sposób syntetyczny pokazuje losy Witolda Pileckiego, jego dramatyczne wybory życiowe, motywacje i tragiczną śmierć.

Uznałem go za najlepszego patrona dość innowacyjnej serii dedykowanej internetowi. Właśnie na czasy współczesne. Kiedy społeczeństwo jest maksymalnie podzielone co skutkuje okolicznościami, że możemy utracić dziejową szansę zdecydowanego awansu cywilizacyjnego. Świetną rzeczą i obserwacją Pileckiego, imho wskazującą na duże zdolności analityczne, jest zapis z “Raportu Witolda” – Polakom trzeba codziennie pokazywać stosy polskich trupów, by przestali się kłócić, coś co brzmi niezwykle współcześnie. Stąd i nasze działanie – wyjaśnia motywy stojące za decyzją o zrealizowaniu filmu Miłosz Lodowski.

Witold Pilecki to członek polskiego ruchu oporu, oficer polskiego wywiadu i konspirator, człowiek, który dobrowolnie zdecydował się na infiltrację prawdziwego piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Trafił tam w nocy z 21 na 22 września 1940 roku i pod przykrywkowym nazwiskiem Tomasza Serafińskiego przebywał w nim jako więzień nr 4859. W obozie współtwórca obozowego ruchu oporu – Tajnej Organizacji Wojskowej przekształconej następnie w Związek Organizacji Wojskowych. Po brawurowej ucieczce w czasie świąt wielkanocnych z 26 na 27 kwietnia 1943 r. twórca słynnych “Raportów Witolda” – osobistych relacji z obozu, które były przedstawiane przez rząd polski zachodnim aliantom jako dowody niemieckich bestialstw i zbrodni. Uczestnik powstania warszawskiego i bohaterski dowódca obrony tzw. “Reduty Witolda”. Nieludzko torturowany i zamordowany przez komunistów strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. o godz. 21.30.

Losy bohatera metaforyzują dzieje całego polskiego narodu, który w samym środku XX stulecia został straszliwie dotknięty przez dwa największe totalitaryzmy – nazizm i sowiecki komunizm.

Twórcy filmu: Pomysł / Miłosz A. Lodowski; Scenariusz /Miłosz Kozioł, Miłosz A. Lodowski; Reżyseria / Miłosz Kozioł

W rolach głównych / Marcin Sianko, Ian McQuillan-Grace, Marcin Sosnowski 

Zdjęcia / Mateusz Mirocha Muzyka / Jan Stokłosa; Dźwięk / Wojtek Pawluczuk; Charakteryzacja / Dominik Szatkowski; Kostiumy / Gala Otenko; Montaż / Agnieszka Białek; Scenografia / Paweł Baryła; Dyrekcja kreatywna / MxM Production House; Kierownictwo produkcji / Aleksandra Mirocha; Producent / Fundacja Edukacji i Sztuki; Producent wykonawczy / Bosko; Producent liniowy / Mateusz Mirocha

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej.

Informacja na podstawie materiałów prasowych twórców filmu. Foto: FB/StoryZoneOne