Premier Słowacji przeciw przyjmowaniu imigrantów. To odpowiedź na naciski Włoch i Francji

Peter Pellegrini – premier Słowacji zapowiedział wczoraj, że w czasie spotkań Rady Europejskiej Bratysława nie zgodzi się na żadną propozycję, która będzie zmuszać ten kraj do przyjmowania imigrantów. Słowacki polityk jest także przeciwko automatycznej redystrybucji.

Premier dodał, że propozycje karania państw, które nie chcą przyjmować przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu są nie na miejscu. Jest to odpowiedź na propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz premiera Włoch Giuseppe Contego, którzy poparli wprowadzenie mechanizmu, który zmuszałby inne kraje do przyjmowania imigrantów, którzy przepłynęli przez Morze Śródziemne i dotarli do Italii bądź Malty.

Również słowacki MSZ oświadczył, że Słowacja zdecydowanie jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi przymusowego rozdzielania imigrantów:

– Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają – powiedział w Rzymie szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

REKLAMA/Advertisement

Premier jest działaczem partii Kierunek – Socjalna Demokracja (SMER – sociálna demokracia). Nie jest wykluczone, że usztywnione stanowisko w sprawie relokacji imigrantów spowodowane rosnącymi notowaniami nacjonalistycznej Partii Ludowej Nasza Słowacja (Ľudová strana – Naše Slovensko, ĽSNS), która ostatnio przekraczał pułap 12 % w części sondaży.

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement