Prawie 600 wezwań dla młodych par. Zainteresowany weselami fiskus odpowiada na interpelację poselską.

Nowo poślubione pary pytane były o szczegóły organizacji wesela przez urzędników na obszarze czterech izb administracji skarbowej. W tej sprawie wysłano 585 pism. Urzędnikom fiskusa nie chodziło jednak o nowożeńców, ale o przedsiębiorstwa z branży weselnej. Informacje te podał wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski, który odpowiedział na poselską interpelację.

Poseł Stanisław Tyszka z Kukiz’15 podniósł proceder opisywany przez “Dziennik Gazetę Prawną”. Gazeta informowała, że skarbówka wysyła wezwania do nowożeńców organizujących swoje wesela w 2016 roku. Zaznaczył on, że tylko w samej Małopolsce wysłano 345 takich wezwań i zapytał o likwidację tego procederu w przyszłości. W swoich pismach fiskus dopytywał o datę i miejsce imprezy, koszt obsługi kelnerskiej, wynagrodzenie zespołów muzycznych – przy tym urzędnicy prosili o telefony i dane umilających wesele muzyką. itd. Odpowiedź urzędników była następująca:

REKLAMA/Advertisement

– Wezwania te skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właściciela sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez – czytamy w odpowiedzi Pawła Cybulskiego.

Ponadto, przedstawiciel fiskusa zaznaczył, że  „podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku (z uwagi na powołanie przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków) oraz prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii.

REKLAMA/Advertisement

Ponadto, urzędnicy skierowali pismo do dyrektorów Izb Administracji Skarbowej o „niedopuszczalności stosowania przez podległych urzędników praktyk, które naruszają zaufanie obywateli do działań KAS”

– W wyżej wymienionych zaleceniach wskazane zostało, że administracja publiczna ma wspierać i pomagać przedsiębiorcom oraz, że powinna działać również w sposób zgodny z zasadą proporcjonalności wyrażaną w konstytucji – czytamy w piśmie fiskusa.

REKLAMA/Advertisement

Pismo wystosowane przez urzędników skarbowych uznaje za niedopuszczalne sytuacje, w których łamie się wspomniane wyżej zasady przez „nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną.”
Zaznaczono również, aby działania podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do „poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców”.

za: dziennikbaltycki.pl, podatki.gazetaprawna.pl

 

Dramatyczna Wigilia we Włoszech: 59-letnia Polka skatowana za obronę córki przed gwałtem