11 grudnia 2023
Wydarzenia

Prawica powiększy stan posiadania w Parlamencie Europejskim po wyborach

— Partie prawicowe i eurosceptyczne mają znacznie zyskać w następnych wyborach europejskich kosztem partii centrowych, wynika z analizy sondaży przeprowadzonej przez Dział Badań i Analiz Politico, spółki joint venture pomiędzy Politico LLC (z siedzibą w USA) a niemieckim koncernem wydawniczym Axel Springer. 

 Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) staliby się trzecim co do wielkości ugrupowaniem w Parlamencie Europejskim – po równi z centrowym Renew – z 89 mandatami. Do European Conservatives and Reformists  należą m.in. polskie PiS, hiszpańskie VOX i Bracia Włosi.

Powiększyłaby się też Tożsamość i Demokracja (Identity and Democracy), zdobywając 77 mandatów – wzrost o 15 mandatów spowodowany byłby  rosnącym poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD). Do tej frakcji należą też m.in. francuskie Zjednoczenie Narodowe i Wolnościowa Partia Austrii.

Europejska Partia Ludowa (EPP) zachowałaby swoje miejsce jako największa grupa w Parlamencie, pomimo przewidywanej utraty 12 mandatów, co przełożyłoby się na 165 mandatów.