Jak rozpoznać skrajnie prawicową rodzinę? Po zaplataniu córkom warkoczy… – tak instruuje się niemieckich nauczycieli

Pod patronatem Franziski Giffey – działaczki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), od niedawna federalnej minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży ukazała się kilkudziesięciostronicowa publikacja poświęcona “nierówności i edukacji wczesnoszkolnej”. Za jej wydaniem stoi Fundacja Amadeu Antonio, założona w 1998 r., która jest niemiecką fundacją angażującą się przeciwko “skrajnej prawicy” (czyli wszystkiemu, co nią się internacjonalistycznej lewicy wydaje: od neonazistów przez konserwatystów po AfD), rasizmowi i antysemityzmowi. Podstawowym celem fundacji jest pielęgnowanie i zachęcanie społeczeństwa obywatelskiego do opozycji w stosunku do “kultury skrajnej prawicy” w całym kraju, zgodnie z jej mottem “zachęcanie, konsultowanie, finansowanie”.

– Dzisiejsze dzieci będą tworzyć nasze demokratyczne społeczeństwo jutra. Dlatego ważne jest organizowanie wczesnej edukacji demokratycznej i dostosowywanie jej do praw dziecka – można przeczytać w raporcie, przeznaczonym głównie dla nauczycieli. – Dzieci zbierają rasistowskie uwagi lub antysemickie postawy i przekazują je dalej. Co robić? Jak reagować, jak zapobiegać? Ta broszura może zawierać zalecenia dotyczące przeciwdziałania.

Broszura zawiera zatem konkretne informacje o tym, w jaki sposób nauczyciele mogą zidentyfikować dzieci z rzekomo skrajnie prawicowych rodzin. Pierwszym sygnałem może być powściągliwość dzieci i niechęć do mówienia o tym, co dzieje się w domu, a nawet co rodzina robi w weekend. A już szczególnie alarmujące może być stosowanie przez rodziców “tradycyjnych roli płciowych w stylach edukacyjnych: dziewczynka nosi dziewczęce ubrania i ma zaplecione warkocze, w domu uczy się czynności związanych z prowadzeniem domu i rękodzieła, a chłopiec jest mocno obciążony fizycznie. Obydwoje często przychodzą do szkoły rano po ukończeniu 1,5-kilometrowego biegu”.

za: amadeu-antonio-stiftung.de
welt.de

 

Mosbacher triumfuje. PiS pod jej naciskiem wycofuje się ze swojej sztandarowej obietnicy

REKLAMA/Advertisement