W polskich mundurach z saudyjskimi naszywkami arabscy książęta studiują na wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych

Grupa kadetów z licznej – jak powszechnie wiadomo – saudyjskiej rodziny królewskiej, studiuje na wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki (AWL). Uczelnia jako Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki powstała 1 października 2002 r. w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu i Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema w Toruniu. 1 października 2017 r. uczelnia przyjęła nazwę.

Studenci z bogatych krajów muzułmańskich zdarzają się nie tylko tutaj. Kuwejtczycy regularnie uczą się na pilotów w Dęblinie. Rok temu głośna była sprawa stołówki na Wydziale Nawigacyjnym gdyńskiej Akademii Morskiej została zamknięta dla polskich słuchaczy uczelni. Mogło z niej korzystać wyłącznie 80 Algierczyków, którzy szkolili się tam zanim mogli zamustrować na żaglowiec, budowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding dla swojej Marynarki Wojennej. Po interwencji lokalnego portalu trojmiasto.pl, uczelnia zareagowała i została uruchomiona dodatkowa kantyna dla Polaków.

REKLAMA/Advertisement

Saudyjczycy po raz pierwszy pojawili się we Wrocławiu w grudniu 2016 r. na mocy międzyresortowego porozumienia. Są dzięki temu podchorążymi 23. kompanii szkolnej 2. batalionu szkolnego AWL. Noszą polskie mundury z saudyjskimi naszywkami. Zajęcia prowadzone są po angielsku. Saudyjczycy jedzą w stołówce posiłki halal. Przygotowano im również prowizoryczny meczet w jednym z pomieszczeń.

– To są młode osoby, głównie w wieku 18, 19 lat. Zaaklimatyzowali się bardzo szybko we Wrocławiu. Jak inni mają przepustki. Mogą wychodzić na miasto, np. do godz. 22. Bardzo im się u nas podoba – zdradził “Gazecie Wrocławskiej” rzecznik prasowy AWL major Marcin Jasnowski.

REKLAMA/Advertisement

za: gazetawroclawska.pl