Polska kupi gaz przesyłany przez Nordstream 2?! Czaputowicz na konferencji Fundacji Batorego …

Wydawać by się mogło, że sytuacja, w której Polska kupi gaz sprowadzony do Niemiec po dnie Bałtyku z Rosji jest absolutnie niemożliwa. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że projekt Nordstream 2 jest politycznym działaniem Berlina i Moskwy.

Tymczasem, przedstawiciel rządu premiera Mateusza Morawieckiego – minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz goszczący na konferencji “Polska w świecie kryzysów” zorganizowanej przez sponsorowaną przez George’a Sorosa Fundację Batorego wcale nie wykluczył takiej możliwości.

Pytany o sytuację, w której niedokończony będzie gazociąg Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę z Danią, odpowiedział, że nasz kraj będzie sprowadzał ten gaz, który będzie najtańszy: “Będziemy kupować gaz najtaniej, być może ze Stanów Zjednoczonych, być może z Niemiec”. Zaznaczył przy tym, że liczy iż do takiej sytuacji nie dojdzie i nie będziemy zmuszeni do zakupu gazu z Nordstream 2.

Minister przyznał jednak, że istnieją obawy, że do 2022 roku – daty, kiedy upływa kontrakt Polski z Gazpromem podpisany przez Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka, realizacja projektu Baltic Pipe może się nie udać i wtedy nasz kraj będzie musiał szukać innych źródeł energii.

za: pch24.pl

REKLAMA/Advertisement