Polska kiedyś i teraz

Jak zmieniały się losy Polski przez ostatnie dekady? Kto w grze zwanej „polityką” oszukiwał, kto przegrał, czy mamy zwycięzców? Przedstawiamy dobre podsumowanie ostatnich 32 lat poczynań na polskiej scenie politycznej – książkę Henryka Jezierskiego o groteskowym, zaskakującym tytule „Ostatnia laska Geremka”, stanowiącą swoiste rozliczenie najnowszej historii naszego kraju.

Zapiski autora rozpoczynają się już w latach 90 XX wieku – odnosi się on wówczas do wkroczenia naszego kraju w nowy ustrój. Twórca ukazuje, jak postkomunistyczna Polska usiłuje przypodobać się szeroko pojmowanemu Zachodowi, zaprowadzając „europejski porządek” i wkraczając następnie w szeregi „Unii Europejskiej”. Według autora komunizm nie skończył się w 1989 roku, wręcz przeciwnie, nabrał większego rozmachu.

Mimo że publicysta nie jest zadowolony ze wszystkich ocen zebranych w książce, chce dorzucić swoją cegiełkę i uwrażliwić Polaków na liczne nieprawidłowości systemu. Poddaje tym samym pod osąd Czytelników zapisy pozbawione jakiejkolwiek cenzury i ulegań sugestiom politycznych dysponentów.

Ostatnie dekady określane jako czas „wolnej, suwerennej i demokratycznej Polski”, całkowicie mijają się z definicją. Nierzadko w planach finansowych pomija się najważniejsze gałęzie gospodarki, zaprzepaszczając szanse na lepsze jutro. „Po co bowiem prowadzić przemyślaną politykę ekonomiczną, pozwalającą na ożywienie podupadłych sektorów rolnictwa, skoro można – wzorem tępego haraczownika – narzucać coraz wyższe stawki”. Cytat pochodzący z felietonu z 1999 roku nabiera ponadczasowego znaczenia. „Strategie” polityczne niczym nie różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Do dziś powtarzają się niedołężne schematy, które ograniczają rozwój kraju. Czy to się kiedyś zmieni? Czy liderów „wrogich” partii w istocie cokolwiek różni? Jaka była i będzie Polska? Na te i wiele innych pytań publicysta szuka odpowiedzi w swoich artykułach.

Pozycja adresowana jest do osób myślących. Lektura pięćdziesięciu felietonów opublikowanych w latach 1997 – 2021 z pewnością wzmocni ich determinację w konsekwentnym trwaniu przy swoich poglądach. Czytelnicy młodsi natomiast mają okazję wzbogacić się o fakty, jakich dyspozycyjni hagadziści zwani historykami i ekspertami nie przekażą nigdy. 

REKLAMA/Advertisement

Skąd natomiast wziął się tak kontrowersyjny tytuł? Odnosi się on do wypadku samochodowego, w którym życie straciła tytułowa postać – polski polityk Bronisław Geremek. Mężczyźnie towarzyszyła kobieta, którą, jak twierdzi Henryk Jezierski, całkowicie pominięto w zeznaniach. Faktem jest, że w niedzielę,13 lipca 2008 roku, przy dobrych warunkach pogodowych na prostym odcinku międzynarodowej trasy E30 w pobliżu miejscowości Lubień (gmina Miedzichowo, Wielkopolska), samochód osobowy uderzył czołowo w dostawczego Fiata Ducato. Jak widać praktycznie niemożliwy wypadek, stał się przedmiotem wielu podejrzeń i domniemań, jakoby Geremek zginął w trakcie innych czynności seksualnych z rzekomą pasażerką.

O tych i wielu innych intrygujących historiach dowiecie się Państwo w książce Henryka Jezierskiego, która dostępna jest już na półkach sklepu Wydawnictwa 3DOM: https://3dom.pro/18951-ostatnia-laska-geremka-henryk-jezierski.html