Polityk z Afganistanu wyłudza w Szwecji zasiłki na siebie i zmarłą matkę

Zaledwie miesiąc temu szwedzka gazeta wykryła, że nielegalnie i pod fałszywym nazwiskiem wyłudza w Szwecji zasiłki aktualny minister obrony Iraku Nadżah al-Szammari, który mieszkał niegdyś w tym kraju i nabył nawet tamtejsze obywatelstwo ale od paru lat przebywa w ojczyźnie i tam rozwija polityczną karierę.

Portal Fria Tider donosi o kolejnym takim przypadku. Razaq Ahmadzai, współprzewodniczący partii Green Trend (Basej-e Milli) po sukcesie wyborczym w głosowaniu prezydenckim (wyniki ogłoszono wczoraj, chociaż głosowanie miało miejsce jeszcze w końcu września) Ashrafa Ghani, może liczyć na posadę ministerialną w nowym rządzie, który powoła wkrótce prezydent-elekt.

Ahmadzai w Afganistanie przedstawiany jest jako rzutki biznesmen, który osiągnął wyjątkowe wyniki działając w Szwecji. Jednak według szwedzkiego portalu, jego dochody to w dużej mierze efekt dotacji rządowych i różnych oszustw. 58-letni polityk jest zarejestrowany w Szwecji pod innym nazwiskiem i w innym wieku, jako 62-letni Razag Ahmadzai. Posiada nawet niewielkie mieszkanie w Göteborgu. Jednocześnie rzekomo dba o finanse swojej matki i ma dostęp do jej konta bankowego. Matka zmarła w styczniu 2017 r. ale nadal otrzymuje szwedzką emeryturę, ponieważ jej śmierć nigdy nie została zarejestrowana w Szwecji. Według informacji ze spisu powszechnego jest ona formalnie sklasyfikowana jako „wyemigrowała” i zamieszkała w Afganistanie.

REKLAMA/Advertisement

Afgańczyk na fałszywą tożsamość pobrał także pożyczki z banków a jest też winien pieniądze urzędowi skarbowemu.