Polacy uwierzyli w restrykcje? Chcą kar za brak maseczek i boją się powrotu do szkół

– Ponad połowa ankietowanych negatywnie ocenia decyzję rządu o otwarciu szkół, 80 proc. popiera stosowanie kar za brak nałożonej maseczki w sklepie czy podczas jazdy komunikacją publiczną – pisze portal polsatnews.pl relacjonując wyniki sondażu United Surveys dla “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Dzisiejsza “DGP” przypomina, że z zapowiedzi ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego wynika, że w szkołach, poza regularnym wietrzeniem, przestrzeganiem higieny czy zmianą organizacji zajęć nie będzie szczególnych środków ostrożności.

REKLAMA/Advertisement

– Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają takie podejście rządzących. Okazuje się, że 51 proc. badanych ocenia je raczej źle lub zdecydowanie źle. Otwarcie szkół od września popiera tylko ok. 36 proc., zaś zdania nie ma 13 proc – pisze gazeta.

– Pamiętam badania dotyczące ocen różnych etapów odmrażania. Wynikało z nich, że powrót dzieci do szkół był ostatnią rzeczą, jaką badani dopuszczali w całej kolejności tego odmrażania. Stoi za tym przekonanie, że życie i zdrowie dzieci może być zagrożone – mówi Marcin Duma z United Surveys. Sondaż skomentował też rzecznik rządu Piotr Mueller.

REKLAMA/Advertisement

– Jesień stwarza w Polsce i na świecie duże wyzwania w zakresie organizacji, dlatego trzeba będzie na bieżąco oceniać ich wdrażanie i realizację, a także oceny społeczne w tym zakresie – powiedział Mueller, a z tych słów może wynikać, że rząd będzie kierować się zdaniem wynikającym z sondaży, a nie zdrowym rozsądkiem. Ankietowani są też za karnym noszeniem maseczek i chcą sankcji za ich brak.

– Ponad 92 proc. ankietowanych deklaruje, że wie, jakie obostrzenia epidemiczne obecnie obowiązują w miejscu ich zamieszkania, a aż 95 proc. zapewnia, że zawsze zakłada maseczkę w sklepie czy jadąc komunikacją publiczną. Sporo osób – bo aż 80 proc. – popiera nakładanie kar za brak nałożonej maseczki w tych miejscach (przeciwnego zdania jest ok. 18 proc.) – czytamy.

REKLAMA/Advertisement