Polacy przeciwko zakazowi handlu w niedzielę. Sondaż nie pozostawia wątpliwości.

= Nad flagowym projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości zbierają się czarne chmury! Polacy mają dość zakazu handlu w niedziele. Największa liczba naszych rodaków chce aby sklepy w siódmym dniu tygodnia były otwarte – pisze “Super Express” komentując wyniki sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie dziennika.

Najwięcej badanych – 36 proc. chce powrotu do poprzednich rozwiązań i otwartych sklepów we wszystkie niedziele roku. Całkowitego zakazu handlu w niedziele domaga się z kolei 25 proc. ankietowanych. Niemal taka sama liczba Polaków – 22 proc. chce, aby sklepy otwarte były w co drugą niedzielę. Zdaniem 11 proc. handel powinien być możliwy w jedną niedzielę w miesiącu. Natomiast w przypadku pozostałych 6 proc. w odpowiedzi na to pytanie o handel w niedzielę pada odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć”.

REKLAMA/Advertisement

W tym roku handel możliwy jest jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Wedle obowiązującej ustawy, od 2020 roku zakaz ma być całkowity, z przedświątecznymi wyjątkami. Dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha komentując wyniki badania “SE” nie jest zaskoczony.

– Zapowiedzi rządu, że zamykając duże centra handlowe zrekompensuje się to działalnością małych sklepów, okazały się być niesatysfakcjonujące. Widać, że obywatele chcą mieć powrót do poprzedniego komfortu i łatwości robienia zakupów – stwierdził ekonomista.

REKLAMA/Advertisement

za: se.pl