Podobieństwa i różnice między Polską a Białorusią oczami Cyryla Mieleszko [WIDEO]

Gościem Mediów Narodowych jest Cyryl Mieleszko, Polak urodzony w Rosji i zamieszkały przez lata na Białorusi. Zachęcamy do wysłuchania jego opowieści o wciąż najmniej u nas znanym sąsiedzie Rzeczpospolitej Polskiej.

A czytelnikom przypominamy o rozszerzonym od 1 stycznia b.r. programie bezwizowym dla chcących odwiedzić Białoruś.

1 stycznia br weszły w życie nowe przepisy dotyczące ruchu bezwizowego w celu turystycznym na Białorusi. Prezydent Republiki Białorusi podpisał dekret wprowadzający ruch bezwizowy dla obywateli 77 państw (w tym ob. Polski). Ruch bezwizowy obowiązuje:
. w strefie Parku “Kanał Augustowski” obejmującej miasto Grodno, obszar rady wiejskiej w Sopoćkiniach, obszar rady wiejskiej w Podłabieniach, obszar rady wiejskiej w Odelsku.
. w strefie turystyczno-rekreacyjnej “Brześć” obejmującej miasto Brześć, rejon brzeski, rejon żabinowski, rejon kamieniecki, rejon prużański, rejon świsłocki.
Wjechać i wyjechać ze Strefy Park “Kanał Augustowski” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez drogowe przejścia graniczne: Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Švendubre-Privalka (przejście graniczne z Litwą), Raigardas-Privalka (przejście graniczne z Litwą) oraz kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi i port lotniczy w Grodnie.

Wjechać i wyjechać do Strefy “Brześć” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez drogowe przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze – Domaczewo, Połowce-Pieszczatka-, Białowieża-Piererow (dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy) oraz kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć i port lotniczy w Brześciu.

Podróżni chcący skorzystać z ruchu bezwizowego powinni posiadać ważny dokument podróży, ubezpieczenie oraz dokument potwierdzający wykupienie usług turystycznych u operatora działającego na obszarze stref. Pobyt dozwolony jest tylko w obszarze w.w. stref, a czas pobytu nie powinien przekroczyć 10 dni. Dekret wskazuje również przejścia graniczne, w których możliwe jest przekroczenie granicy państwowej w ruchu bezwizowym.

Bez zmian pozostają zasady ruchu bezwizowego przez przejście graniczne Narodowy Port Lotniczy “Mińsk”(za: strazgraniczna.pl)

Czytaj również:

Historia Białorusi w kilka minut [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement