Partia dążąca do zjednoczenia Irlandii osiągnęła historyczny sukces. Zajęła w wyborach drugie miejsce

Po ostatecznym podliczeniu wyników wyborów parlamentarnych Sinn Fein stała się drugą co do wielkości partią w Irlandii.

Sinn Fein uzyskała 37 ze 160 miejsc w Dailu – niższej izbie parlamentu Irlandii. Partia centroprawicowa Fianna Fail będzie mieć 38 mandatów, a socjalistyczna partia Fine Gael premiera Leo Varadkara – 35, co prawdopodobnie oznacza jego odejście ze stanowiska. 

REKLAMA/Advertisement

Nowy rząd musi być koalicyjny a negocjacje już się rozpoczęły. To zdecydowany przełom dla nacjonalistycznej partii Sinn Fein, której niegdyś unikano z powodu powiązań z paramilitarną Irlandzkiej Armią Republikańską (IRA). Ugrupowanie to przełamuje też wieloletni duopol konkurentów.

Partia głosi poglądy nacjonalistyczne, republikańskie i demokratyczno-socjalistyczne. Jej głównym celem jest zjednoczenie Irlandii i Irlandii Północnej. Popiera też tzw. małżeństwa jednopłciowe.

REKLAMA/Advertisement

Sinn Féin domaga się utworzenie urzędu „ministra ds. Europy” oraz prawa do samostanowienia w sprawie niezależności Kraju Basków od Hiszpanii i Francji, Palestyńczyków w konflikcie izraelsko-palestyńskim oraz niezależności Katalonii od Hiszpanii.

W ostatnich wyborach zyskała szerokie poparcie (w szczególności wśród wyborców poniżej 35 r.ż.) opowiadając się za zwiększonymi wydatkami, zamrożeniem czynszu i ogromnym programem budownictwa mieszkaniowego, mającym na celu sprostanie napiętym usługom i gwałtownie rosnącym kosztom mieszkań.