Ostrzeżenie dla Orbana. W wyborach lokalnych stracił Budapeszt i kilka innych miast

Gergely Karacsony – kandydat zjednoczonej opozycji zdobył fotel burmistrza Budapesztu w niedzielnych wyborach lokalnych na Węgrzech. Kandydaci opozycji na burmistrza zwyciężyli w większości dzielnic Budapesztu, ale Fidesz zwyciężył w większości miast na prawach komitatu (województwa – przyp. red.) i we wszystkich radach komitackich.

Opozycja, w niektórych przypadkach razem z Jobbikiem, przejęła m.in. Dunaújváros, Eger, Miszkolc, Pecz, Szeged. Poniższa grafika autorstwa MIT pokazuje to dokładniej (zielony kolor to miasta, w których wygrała opozycja; pomarańczowy – Fidesz).

REKLAMA/Advertisement

– To zwycięstwo dla zielonego i wolnego Budapesztu – powiedział Gergely Karacsony w swoim przemówieniu po zwycięstwie w stolicy.

REKLAMA/Advertisement

Nowy burmistrz to współprzewodniczący Dialogu na rzecz Węgier (Párbeszéd Magyarországért, PM), partii reprezentującej nurt zielonego liberalizmu. Oświadczył też, że 14 października zapoczątkuje nową erę dla Węgier w dążeniu do odzyskania wolności. Powiedział, że zwycięstwo nie należało do niego ani do partii opozycyjnych, ale do mieszkańców stolicy, którzy walczyli o odzyskanie jej z rąk przedstawicieli partii rządzącej.

Premier Viktor Orban uznał, że kampania wyborcza była „twardą, dużą i otwartą bitwą polityczną”, jak powinno być w demokracji opartej na rywalizacji między partiami. Powiedział, że przez ostatnie dziewięć lat siły reprezentujące większość rządzącą piastowały władzę w Budapeszcie.

– Jednak dzisiaj mieszkańcy stolicy zdecydowali, że nastąpi coś innego – dodał. – Weźmiemy to pod uwagę i w interesie kraju i ludzi mieszkających w Budapeszcie jesteśmy gotowi do współpracy.

Kolejne wybory parlamentarne dopiero w 2022 r.

za: thehungaryjournal.com

REKLAMA/Advertisement