ONZ: Sieć Państwa Islamskiego i Al-Kaidy są coraz większym zagrożeniem.

Pomimo militarnej klęski Państwa Islamskiego (IS), ta islamska organizacja ma w Syrii i Iraku jeszcze około 20-30 tys. bojowników, którzy mniej więcej po równo są rozmieszczeni w obu krajach – donosi raport opublikowany przez ONZ. IS według ostrzeżeń ONZ ma stanowić, podobnie jak Al-Kaida coraz większe zagrożenie.

Na terenie Libii przebywa jeszcze około 4 tysięcy bojowników, ale większość z nich przerzucono do Afganistanu, gdzie Państwo Islamskie rośnie w siłę. Zdaniem ONZ liczba islamistów tego ugrupowania w tym azjatyckim kraju wynosi od 3,5 do 4,5 tysięcy bojowników. Z kolei w Jemenie znacznie liczniejsze szeregi posiada Al-Kaida – do 7 tysięcy wyszkolonych żołnierzy, a zwolenników ISIS jest kilkuset.

REKLAMA/Advertisement

W 2014 roku Państwo Islamskie ogłosiło, na podbitych terenach Syrii i Iraku powstanie kalifatu, który został rozbity przez siły irackie wspierane przez USA w lecie ubiegłego roku po zdobyciu samozwańczej “stolicy” PI – Mosulu. W kwietniu przedstawiciele Stanów Zjednoczonych orzekli, że operacja przeciw Państwu Islamskiemu zbliża się do końca i jest ono “prawie całkowicie zniszczone”.

Według specjalistów z ONZ takie opinie były mocno przedwczesne, bo twierdzą oni, że w szeregach bojowników Państwa Islamskiego nadal obowiązuje dyscyplina, a lider Abu Bakr al-Bagdadi mimo informacji o odniesionych ranach ciągle “pozostaje u władzy”.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl