Nowy szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej: Zamierzamy poświęcić wiele uwagi na znalezienie wspólnego języka z naszymi sąsiadami

Jak informowaliśmy wcześniej, nowym szefem UIPN został Anton Drobowycz, pracujący wcześniej w Centrum Pamięci o Holokauście „Babi Jar”.

Serwis ukranews.com podaje dzisiaj, że wczoraj w czasie posiedzenia parlamentarnej komisji ds. polityki humanitarnej i informacyjnej Drobowycz zapowiedział, iż Instytut ma zamiar skoncentrować się na działaniach jednoczących ludzi i zaangażować się w dialog z innymi państwami.

REKLAMA/Advertisement

– W rzeczywistości Instytut Pamięci Narodowej będzie kontynuował poszukiwania bohaterskich postaci ale z naciskiem na te osoby, które jednoczą społeczeństwo ukraińskie, co pomoże nam w końcu osiągnąć porozumienie w sprawie takich osób – powiedział.

Przytoczył przykład artysty Kazimierza Malewicza oraz piłkarza i trenera Walerego Łobanowskiego. Malewicz był żyjącym na przełomie XIX i XX wieku rosyjskim malarzem polskiego pochodzenia, twórcą suprematyzmu. Łobanowski był najsłynniejszym graczem Dynama Kijów, reprezentacji ZSRR i Ukrainy w piłce nożnej.

REKLAMA/Advertisement

Dyrektor instytutu wspomniał o takich priorytetowych zadaniach jak badanie i upamiętnianie Hołodomoru, Holokaustu, awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu oraz walka z mitami dotyczącymi różnych wydarzeń historycznych.

– Wiele uwagi zostanie poświęcone dalszym pracom nad znalezieniem wspólnego języka z naszymi sąsiadami, z którymi nie znaleźliśmy wspólnego języka – powiedział urzędnik.

REKLAMA/Advertisement

UIPN zamierza kontynuować dekomunizację i prowadzić ją w dialogu z władzami i samorządami lokalnymi.

za: ukranews.com