REKLAMA

REKLAMA

Nowy spiker estońskiego parlamentu usunął flagi UE z sali posiedzeń, zastępując je narodowymi

500

Nowy spiker (mniej więcej odpowiednik polskiego marszałka) Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu) – jednoizbowego parlamentu Estonii – Henn Põlluaas (EKRE) nakazał usunięcie flagi Unii Europejskiej z sali posiedzeń parlamentu. Działacz narodowej Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE) poinformował, że usunięcie odzwierciedla fakt, że Estonia nie pełni już rotacyjnej prezydencji w Radzie UE.

Nacjonaliści z EKRE w marcowych wyborach zyskali poparcie 17.5 % ich rodaków – czyli ponad 2 razy więcej niż poprzednio, co dało im trzecie miejsce i współudział w nowej koalicji rządowej.

REKLAMA

Partia ta została założona w marcu 2012 r., kiedy doszło do połączenia agrarnego Estońskiego Związku Ludowego i nacjonalistycznego Estońskiego Ruchu Patriotycznego. EKRE za główny cel uznaje zachowanie estońskiej etniczności. Estończycy stanowią ok. 70 % populacji w liczącym 1.3 mln obywateli kraju. Po II wojnie światowej Estonię włączono w skład ZSRR. Na terenie tego kraju osiedliło się wtedy wielu Rosjan, Ukraińców i Białorusinów, którzy w większości pozostali tam do dzisiaj. Wiele postulatów narodowców ukierunkowanych jest na wsparcie młodych estońskich rodzin, zmniejszenie emigracji Estończyków i zapobieganie imigracji spoza Unii Europejskiej. EKRE jest także eurosceptyczna i chce wprowadzić system na wzór szwajcarskiej demokracji bezpośredniej. Na jej czele stoi Mart Helme, były ambasador w Rosji.

– Cztery estońskie flagi latały w Białej Sali Riigikogu od odzyskania naszej niepodległości aż do lata 2017 r., kiedy dwie zostały zastąpione flagą unijną. Obchodziliśmy właśnie setną rocznicę Riigikogu i poprosiłem o zastąpienie flag UE i powrót naszych trrójkolorowych barw na ten czas – powiedział Polluaas, cytowany przez rzecznika EKRE. – Gdy wysokiej rangi przedstawiciele innych krajów przybędą na wizytę do Riigikogu, ponownie wywiesimy flagi z gwiazdką [tj. UE – przyp. red.]. Tymczasem tylko estońskie flagi narodowe, które są znakiem naszej suwerenności, będą tam wisieć.

za: news.err.ee

REKLAMA

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości podało szczegóły nt. Marszu #STOP447 – udostępnij dalej! [WIDEO]

REKLAMA