Nowe uprawnienia dla skarbówki. Podatnika będą ścigać nawet po latach.

Jak informuje “Rzeczpospolita”, fiskus będzie mógł zażądać zwrotu podatków. Dotyczy to sytuacji, w których organa podatkowe nie zareagowałyby na dokumenty, które wpłyną, ale po latach będą mogły zmieniać swoje decyzje. Zdaniem “Rz”: “Obowiązek ujawniania schematów podatkowych może się okazać żyłą złota dla skarbówki”.

W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości służby skarbowe zyskują coraz więcej uprawnień. Zmiany przygotowywane przez resort finansów ma zakładać brak ograniczeń dla czasu kwestionowania raportowania schematów podatkowych.

– Jeśli nie będzie jakiegoś rozsądnego terminu, nawet rocznego, po którym fiskus nie będzie mógł zakwestionować zaraportowanego schematu, to nie będą one niczym innym jak „superdonosem” – komentuje tę sprawę Alicja Sarna doradca podatkowy i partner kancelarii MDDP Michalik Dłuska Dziecic i Partnerzy.

REKLAMA/Advertisement

Zgodnie z nowymi przepisami, fiskus będzie miał możliwość żądania zapłaty podatku po upływie nawet kilku lat. Zawarte to jest w następującym sformułowaniu: „brak reakcji organów podatkowych na przekazaną informację o schemacie podatkowym nie oznacza, że dany schemat nie zostanie zakwestionowany w przyszłości”.

– W ocenie ekspertów sytuacja, w której państwo zmusza obywateli do szczegółowego raportowania, jak prowadzą swoje biznesy, a nie daje nic w zamian, prowadzi do dużej nierównowagi – pisze “Rzeczpospolita”.

REKLAMA/Advertisement

za: nczas.com