Nowe informacje od Morawieckiego ws. obostrzeń i możliwości ich liberalizacji: Nie będzie “godziny dla seniorów” w weekendy, zostają obostrzenia w komunikacji publicznej

– Zastanawiamy się nad tym, żeby pewne reguły, które pozwalałyby na otwarcie działalności gospodarczej w zakresie szerszym, obowiązywały w innym stopniu w tych powiatach, w których jest zero zakażeń lub liczba osób zakażonych jest poniżej pięciu, lub dziesięciu w porównaniu do wszystkich pozostałych – poinformował na dzisiejszym briefingu premier Mateusz Morawiecki, dodając że “na razie jednak takie decyzje jeszcze nie zapadły”.

– Nie chcemy przedwcześnie luzować pewnych zasad, ponieważ jesteśmy przekonani, że nasze szybkie działania doprowadziły do tego, że dzisiaj krzywa zachorowań w Polsce jest zupełnie innego kształtu niż w Hiszpanii, Włoszech czy Niemczech – tłumaczył. –  Obostrzenia dotyczące korzystania z komunikacji publicznej nie powinny być luzowane, ponieważ dystansowanie społeczne jest bardzo ważne; pozwoli nam w maju stopniowo odmrażać gospodarkę.

REKLAMA/Advertisement

Kryteria luzowania są “bardzo mocno zależne od tego, w jakim stopniu mamy możliwość już stwierdzić, że nastąpiło wypłaszczenie krzywej, czyli liczba nowych zachorowań jest w wystarczający sposób pod kontrolą i nie mamy obaw co do wybuchu epidemii do takiego stanu, jak to miało miejsce we Włoszech, Hiszpanii, Francji czy ostatnio chociażby w Turcji”.

Wiadomo też, że nie będzie zmiany limitów osób mogących jednocześnie przebywać w sklepach. Premier kategorycznie to wykluczył.

REKLAMA/Advertisement

– Jesteśmy tutaj bardzo ostrożni, aczkolwiek oczywiście dzień i noc zastanawiamy się nad tym, w którym momencie jakie części gospodarki powinny wracać w nowym reżimie sanitarnym do w miarę normalnego funkcjonowania – dodał szef rządu. – “Godziny dla seniorów” nie będą obowiązywać w weekend.  Mieliśmy sygnały od seniorów i od handlowców dotyczące zmian tych godzin. Były różne propozycje. Ze względu na to, że większość seniorów przyzwyczaiła się do tych godzin 10-12 utrzymujemy je w tym przedziale czasowym i nie będzie tutaj zmian.