Nieświadomy oszustwa imam ożenił się z mężczyzną udającym kobietę. Obu grozi kara dożywocia za praktykowanie homoseksualizmu

O wyjątkowym przypadku informuje “Daily Monitor” z Ugandy. To położone we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii państwo znane jest z dużej niechęci wobec homoseksualistów. 

Aktywność homoseksualna zarówno mężczyzn, jak i kobiet może być karana. Zgodnie z kodeksem karnym „cielesny kontakt przeciw porządkowi natury” między dwoma mężczyznami pociąga za sobą karę dożywotniego pozbawienia wolności. “Małżeństwa” osób tej samej płci są konstytucyjnie zakazane od 2005 roku.

Ok. 15 % ugandyjskiej populacji to muzułmanie, którzy podobnie jak chrześcijańska większość, homoseksualizm potępiają. Tamtejszy imam Szejk Mohammed Mutumba podczas religijnej ceremonii islamskiej poślubił niejaką Swabullah Nabukeera. Poznał ją w meczecie i zawsze widywał w tradycyjnej, sięgającej kostek sukni gomesi i w hidżabie.

REKLAMA/Advertisement

Po ślubie małżonka dwoiła się i troiła, by nie doszło do skonsumowania małżeństw. Jako powód podawała okres. 

Szokującą prawdę odkryto dopiero wtedy, gdy jeden z sąsiadów imama Mutumby oskarżył Nabukeerę o kradzież i wezwał policję. Małżonkę szejka aresztowano i przewieziono na lokalny komisariat policji, gdzie doszło do rewizji osobistej. Funkcjonariusze byli zszokowani, gdy odkryli, że w staniku upchnięte są szmatki, by dać wrażenie że są w nim obfite piersi.

REKLAMA/Advertisement

– Podczas dalszych przeszukiwań odkryliśmy, że podejrzany ma męskie narządy płciowe. Szybko poinformowaliśmy męża – powiedział Isaac Mugera, oficer śledczy w okręgu Kayunga.

Imam nie mógł uwierzyć w to, co usłyszał nt. swojej “małżonki” i zażądał oględzin męskich genitaliów “żony”. Okazało się, że Nabukeera był tak naprawdę mężczyzną o imieniu Richard Tumushabe, który oszukał Mutumbę, aby wyciągnąć od niego pieniądze.

Tumushabe został oskarżony o homoseksualizm, podszywanie się, kradzież i wyłudzanie towarów pod fałszywym pretekstem – ten ostatni zarzut dotyczy posagu z dwóch kóz, dwóch torebek cukru, trzech sukienek, kartonu soli i egzemplarza Koranu.

REKLAMA/Advertisement

Chociaż szejk Mutumba sam nie popełnił przestępstwa i faktycznie szukał porady w sprawie odmowy skonsumowania małżeństwa przez żonę, został jednak postawiony przed sądem i oskarżony o „cielesny kontakt przeciw porządkowi natury”. Zarzut grozi oczywiście potencjalną karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Teraz jest przetrzymywany w więzieniu Ntenjeru. Proces rozpoczął się wczoraj.

Imam został również objęty dochodzeniem przez religine władze muzułmańskie i zawieszony w obowiązkach. Naczelny imam meczetu Kyampisi Masdżid Noor powiedział, że zawieszenie duchownego „miało na celu zachowanie integralności ich wiary”.