Niespodzianka! Centrolewicowy rząd Włoch zamknął porty dla statków z migrantami

Centrolewicowa koalicja rządząca Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej zamknęła wszystkie porty we Włoszech dla organizacji pozarządowych zajmujących się transportem migrantów, stwierdzając że kraj ten nie jest już bezpieczną przystanią z powodu pandemii koronawirusa. Po rozwiązaniu poprzedniej koalicji Ruchu i Ligi otworzono granicę morską, zamkniętą przez wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego.

Rząd oświadczył, że Włochy będą zamknięte dla wszystkich migrantów i osób ubiegających się o azyl z powodu pandemii i że włoskie porty nie przyjmą żadnych statków organizacji pozarządowych transportujących migrantów do co najmniej 31 lipca.

REKLAMA/Advertisement

Kilka włoskich ministerstw poparło ten ruch, w tym Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które wydały oświadczenie wraz z innymi departamentami. Pandemia spowodowała, że większość organizacji pozarządowych zajmujących się transportem migrantów utrzymywała swoje statki w porcie, z wyjątkiem niemieckiej organizacji pozarządowej Sea-Eye, która niedawno odebrała 150 migrantów z wybrzeża Afryki Północnej i od kilku dni czeka na morzu na wysadzenie ich we Włoszech. Ministerstwo Transportu i Infrastruktury odrzuciło jednak wnioski Sea-Eye  i zamiast tego wezwało rząd niemiecki do wzięcia odpowiedzialności za statek i migrantów na pokładzie.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Carlo Sibilia zasugerował, aby migranci pozostali na pokładzie statków transportowych podlegających kwarantannie. Nie wspominając konkretnie o statku Sea-Eye, przyznał, że takie środki byłyby możliwe tylko wtedy, gdyby Włochy były bezpieczną przystanią, stwierdzając: “Biorąc pod uwagę, że sytuacja kryzysowa o tej skali wciąż trwa, nie sądzę, abyśmy mogli to zagwarantować”.

REKLAMA/Advertisement

Przed  pandemią liczba migrantów przybywających do Włoch statkami organizacji pozarządowych transportujących skoki wzrosła o 948 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy senator Matteo Salvini pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i zamknął porty tego kraju dla organizacji pozarządowych.