Niemcy: Coraz więcej groźnych islamistów! Ich liczba rośnie w zastraszającym tempie.

Niemieckie służby i policja wskazują coraz więcej potencjalnych islamskich terrorystów. Obecnie, ich liczba oceniana jest na 2200 osób i w stosunku do danych z ubiegłego roku zwiększyła się o 500 islamistów. Jak mówi prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen, ludzie ci są poddani wnikliwej obserwacji ze strony organów państwa.

– Najnowsze liczby uświadamiają aktualny potencjał zagrożenia – powiedział Maassen.

REKLAMA/Advertisement

Zdaniem ekspertów coraz większa liczba islamistów może być związana z postępami w rozpoznaniu islamistycznych środowisk przez służby specjalne.

Połowa niebezpiecznych islamistów to tak zwani salafici – wyznawcy radykalnego islamu. Spośród nich 12 proc. stanowią kobiety, a 8 proc. to nawróceni na wiarę proroka Mahometa konwertyci. Aż 90 proc. salafitów będących na celowniku niemieckich służb jest z pochodzenia cudzoziemcami.

REKLAMA/Advertisement

Do osób o kategorii ” o potencjale islamistyczno-terrorystycznym” zaliczane są tzw. niebezpieczne osoby – (Gefährder). Uważa się ich za potencjalnych sprawców zamachów terrorystycznych. Kolejną podkategorią są “osoby o specjalnym znaczeniu” wśród których wyróżnia się liderów i bliskich islamistów.

Wiele z osób uznawanych za niebezpiecznie znajduje się obecnie na terytoriach Iraku i Syrii. Władze Niemiec obawiają się, że mogą oni powrócić nad Ren już jako doświadczeni i wyszkoleni przez tzw. Państwo Islamskie żołnierze.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl