Narodowcy z Braci Włochów w Warszawie. Przyjechali spotkać się z liderami PiS

Giorgia Meloni – szefowa narodowo-konserwatywnej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia, Fd’I) oraz dwaj kandydaci w wyborach do europarlamentu: Raffaele Fitto i Carlo Fidanza przyjechali dzisiaj z jednodniową wizytą do Warszawy. W hotelu Radisson Blu Sobieski przy Placu Artura Zawiszy spotkali się z prezesem PiS – Jarosławem Kaczyńskim oraz europosłem Ryszardem Legutko, wiceprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

– Rozmowa dotyczyła głównie nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego i potencjalnej możliwości współpracy po wyborach – poinformowała PAP, powołując się na źródło zbliżone do kierownictwa partii. – Przedstawiciele Braci-Włochów liczą, że mimo niekorzystnych dla nich sondaży, ich partii uda się wejść do Parlamentu Europejskiego, stąd rozmawiano o potencjalnej współpracy w następnej kadencji PE.

– Rozmowa dotyczyła także obecnej sytuacji politycznej w Europie, reformy Unii Europejskiej oraz współpracy między obiema partiami – jak dodaje agencja.

Historia partii sięga rozłamu w Ludzie Wolności (Popolo della Liberta, PdL) w grudniu 2012 r. PdL zainicjowany w 2007 r. przez Silvia Berlusconiego jako federacja Forza Italia, Sojuszu Narodowego (Alleanza Nazionale) i niektórych mniejszych formacji przekształcony został w jednolite ugrupowanie na kongresie w marcu 2009 r. (w listopadzie 2013 r. został rozwiązany, a jego miejsce zajęła partia Forza Italia, nawiązująca nazwą do pierwszego ugrupowania Silvia Berlusconiego). W grudniu 2012 r. grupa narodowców z Meloni na czele otwarcie wystąpiła przeciw przywództwu Berlusconiego i przed końcem roku doprowadzili do wystąpienia z partii wielu członków byłego Sojuszu Narodowego, proklamując nowe ugrupowanie. Zaledwie dwa miesiące później w wyborach parlamentarnych FdI uzyskał 2 %-owe poparcie, wprowadzając do Izby Deputowanych 9 posłów. W wyborach w 2018 r. Bracia Włosi wystartowali w ramach koalicji centroprawicy, która otrzymała najwyższe poparcie na poziomie około 37% głosów. FdI poparło po około 3,5% głosujących w wyborach do każdej z izb. Ugrupowanie wywalczyło łącznie około 50 mandatów w parlamencie z puli proporcjonalnej i większościowej.

Sondaż firmy Not z 2 kwietnia daje partii 5.0 % poparcia.