Największy wzrost zgonów we Francji w departamencie o najwyższym odsetku imigrantów

Przylegający od wschodu do francuskiej stolicy departament Seine-Saint-Denis (Sekwana-Saint-Denis) jest  departamentem o najwyższym odsetku imigrantów w kraju: 21,7% według spisu z 1999 roku. Liczba ta nie obejmuje jednak dzieci imigrantów urodzonych już na francuskiej ziemi, a także niektórych rodzimych elit z byłych francuskich kolonii i osób, które przybyły z zamorskich departamentów Francji. Dokładne ustalenie liczby mniejszości etnicznych jest trudne, ponieważ francuskie prawo zabrania gromadzenia danych etnicznych do celów spisów powszechnych.

Wiadomo jednak, że w 2005 r. 56,7% młodych osób poniżej 18 roku życia w Seine-Saint-Denis  było obcego pochodzenia, w tym 38% pochodzenia afrykańskiego (22% z Maghrebu i 16% z Afryki Subsaharyjskiej). W 2018 r. wskaźnik ubóstwa był dwukrotnie wyższy od średniej krajowej-  na poziomie 28%, stopa bezrobocia była o 3 punkty procentowe wyższa od średniej krajowej i o 4 punkty procentowe powyżej średniej w Île-de-France –  na poziomie 12,7%. W 2018 r. oszacowano, że 8-20% populacji w departamencie to nielegalni imigranci.

Z opublikowanych w tym tygodniu oficjalnych danych wynika, że Covid-19 w departamencie Seine-Saint-Denis uderzył wyjątkowo silnie, z zawrotnym wzrostem liczby zgonów, który osiągnął 63% między trzecim a czwartym tygodniem marca.  To najwyższa liczba w skali państwa. Może wręcz niedługo braknąć miejsc na cmentarzach.

Na prośbę AFP Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że “nie ma bezpośredniego wyjaśnienia” dlaczego akurat Seine-Saint-Denis jest aż tak dotknięte.

REKLAMA/Advertisement