Moskwa może zacierać ręce. Doskonałe perspektywy Gazpromu; sprzedaż gazu będzie rosnąć.

– Coraz więcej rosyjskiego gazu trafia do Europy. Rosjanie opanowali 37 procent rynku i zamierzają zwiększać dostawy. W 2018 roku kraje Unii Europejskiej kupiły ponad 200 miliardów metrów sześciennych gazu z Rosji. Do 2025 roku zapotrzebowanie na gaz ma wzrosnąć o 5 miliardów metrów sześciennych – tak wynika z opinii Global Gas Analytics.

Eksperci z Rosji uznają, że wydobycie błękitnego paliwa w Europie spada i tendencja ta będzie się utrzymywać. Dotyczy to szczególnie złóż w holenderskim Groningen. Rząd Holandii zmusił koncerny paliwowe Shell i Exxon Mobil do zmniejszenia wydobycia i do 2030 roku wydobycie w tym największym złożu w Europie ma zostać zakończone. Zapasy gazu w oceniane tam są na 800 miliardów metrów sześciennych. Sąd Najwyższy w Holandii przyjął ponad 20 skarg dotyczących wydobycia – powoduje ono lokalne trzęsienia ziemi.

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

Głównym konkurentem Rosji w wydobyciu gazu jest Norwegia. Specjaliści z Rosji uznają, że Skandynawowie nie są w stanie z nimi konkurować ze względu na ograniczenie mocy przesyłowych oraz brak możliwości zwiększenia wydobycia. Największe złoże znajdujące się w Troll wynosi 35 miliardów metrów sześciennych gazu, który trafia do innych europejskich krajów. Po spadku 2019 roku wydobycie tego paliwa ma wzrosnąć w 2020 roku, a w 2023 osiągnie poziom podobny do rekordowego sprzed 15 lat – tak wynika z opinii Oljedirektorat – Dyrektoriatu ds. Ropy. Jednakże ta sama analiza pokazuje, że odkrywanie nowych złóż idzie zbyt wolno, a większość tych niezbadanych jest na dnie Morza Barentsa.

Również Algieria, która dostarcza gaz do krajów w Południowej Europie zaznaczyła, że będzie zmuszona do wstrzymania eksportu ze względu na rosnące zużycie na rynku wewnątrzkrajowym. Portugalia i Hiszpania w 2017 roku kupiły od afrykańskiego kraju 50 miliardów metrów sześciennych gazu – dostarczanego zarówno przez gazociąg, jak i w postaci skroplonego paliwa. Również Katar – jeden z najpotężniejszych dostawców gazu w skroplonego nie zamierza zwiększać wydobycia.

Z tego powodu Rosja chce nasilić ekspancję; podpisano już umowę z Hiszpanią do roku 2041, która zapewni dostawy skroplonego gazu z Jamału. Do iberyjskiego państwa ma docierać 37 statków z gazem rocznie, a Moskwa będzie utrzymywać niskie ceny, aby zapobiec podobnemu importowi ze Stanów Zjednoczonych.

za: rmf24.pl

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom