MON: Jak dotrzeć na defiladę Wierni Polsce i gdzie najlepiej oglądać defiladę

15 sierpnia o godz. 14 w Katowicach rozpocznie się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Bezpośrednio po zakończeniu defilady około godz. 16 w Strefie Kultury rozpocznie się wojskowy piknik. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.

Gdzie najlepiej oglądać defiladę?

REKLAMA/Advertisement

Rekomendujemy mieszkańcom i gościom ustawiać się na trasie przemarszu defilady: – Plac pod Spodkiem; – Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską; – Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę?

REKLAMA/Advertisement

Ze względu na duże ograniczenia ruchu w centrum miasta, rekomendujemy wszystkim gościom, którzy muszą dojechać do centrum Katowic, aby korzystali z komunikacji publicznej. 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę – szczegółowa informacja: kolejeslaskie.com Z rejonu dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawowa, Piotra Skargi, Sokolska, Morcinka. Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się na kierunkach np. od/do dworzec PKP – plac pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść.

REKLAMA/Advertisement

– Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR

– Przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki

– Przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem

– Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12).

Przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać. Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót – S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”

– S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”

REKLAMA/Advertisement

Szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informację dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych dostępne są na stronie ZTM: rj.metropoliaztm.pl

Infolinia

Od poniedziałku, 12 sierpnia, Urząd Miasta Katowice uruchamia także infolinię dedykowaną wydarzeniu. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej będą udzielać informacji w dniach: poniedziałek, wtorek i środa w godzinach 8.00 – 18.00 oraz w czwartek (dzień wydarzenia) w godzinach 8 – 14. Numery infolinii to: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.

Więcej informacji o defiladzie można znaleźć tutaj: gov.pl/web/obrona-narodowa

za:  centrumprasowe.pap.pl