Mohammad – najpopularniejsze imię dla chłopca w stolicy … Norwegii. Tak jest już od 11 lat

Jak podaje norweski Główny Urząd Statystyczny, Mohammad jest najpopularniejszym imieniem nadawanym nowo narodzonym chłopcom w stolicy Norwegii Oslo. Tak nazwano 99 urodzonych w 2018 roku chłopców. Imigranci bądź ich potomkowie stanowią 31 proc. populacji norweskiej stolicy, a najliczniejszą mniejszością narodową są Polacy.

Mohammad to najpolarniejsze męskie imię już od 11 lat, a więc od 2008 roku. Kolejne miejsca zajmują: Oscar, Aksel, Jakob i Filip. Z kolei dziewczynki w stolicy Norwegii nazywa się najczęściej takimi imionami jak: Alma, Sofia, Ella, Olivia i Maja.

Co ciekawe, typowo skandynawskie i tradycyjne imiona zajmują odległe pozycje. Astrid jest na trzynastym miejscu wśród imion nadawanych dziewczynkom, a Magnus na jedenastym wśród chłopców. Najbardziej rozpowszechnione imiona w całym kraju to Emma i Lucas/Lukas.

Turecka stacja TRT, która skomentowała te informacji kwituje te statystyki stwierdzeniem, że tak duża popularność islamskiego imienia świadczy o sile i coraz większej populacji wyznawców islamu w stolicy Norwegii. Wśród 624 tys. mieszkańców aż 190 tys. to imigranci lub ich potomkowie. W 2o17 roku 8,7 proc. mieszkańców Oslo utrzymywało, że jest muzułmanami.

Największą grupę stanowią Pakistańczycy, którzy do Skandynawii przybywali już przed 50 laty w celu poszukiwania pracy, głównie na budowach. W Norwegii imigranci stanowią 17,3 proc. mieszkańców (8,5 proc. to Europejczycy, 5,7 proc. pochodzi z Azji, a 2,4 proc. z Afryki. Najliczniejszą mniejszością narodową, która stanowi 2 proc. ludności Norwegii – około 110 tys. są Polacy.

za: tvp.info

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom