Młodzi Niemcy kompletnie zaszczuci. Ponad połowa boi się wyrażania prawicowych poglądów.

Według internetowego sondażu, ponad połowa młodych Niemców jest zdania, że trudno jest głosić i przyjąć niektóre postawy bez ryzyka zaszufladkowania jako “skrajny prawicowiec”. Warto dodać, że niemieckie media, politycy i elity tym mianem często określają neonazistów i sympatyków III Rzeszy, tym samym zrównując ich ludźmi o prawicowych poglądach.

Niemiecka młodzież zauważa, że to lewica kieruje i nadaje ton debacie publicznej. Aż 51 proc. ankietowanych uznało, że głoszenie niektórych poglądów dotyczących imigracji, islamu czy uchodźców jest ryzykowne ze względu na próbę przyklejenia łatki “skrajnego prawicowca”. Ponadto, co czwarty młody Niemiec uważa, że informacje medialne o partiach prawicowych są tendencyjne i niewyważone.

Młodzi Niemcy byli również pytani o islam i budowę kolejnych meczetów za Odrą. Prawie 1/4 badanych – 24 proc. deklaruje, że im to przeszkadza. Z kolei 38 proc. widzi zagrożenie dla ustroju demokratycznego własnego państwa. Sondaż przeprowadzono w dniach od 22 do 27 lutego na reprezentatywnej, liczącej 1006 osób próbie młodych Niemców w wieku 16-25 lat. Badanie przeprowadzono dla Fundacji Naumanna.

REKLAMA/Advertisement

za: DoRzeczy.pl