13 lipca 2024
Wydarzenia

Minister Niedzielski podał się do dymisji

– Dzisiaj rano podczas rozmowy z panem ministrem Adamem Niedzielskim podjąłem decyzję o przyjęciu jego rezygnacji z funkcji ministra. Jednocześnie postanowiłem też zaproponować tę funkcję pani poseł Katarzynie Sójce – ogłosił dzisiaj po południu premier Mateusz Morawiecki.

– Jednocześnie chcę podziękować panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu, ponieważ podjął się tej arcytrudnej funkcji w momencie, kiedy wybuchła światowa pandemia. To był bardzo trudny czas, COVID-19, kiedy nowe, dodatkowe, bardzo skomplikowane zadania, których nikt wcześniej nie testował, nikt wcześniej się nie uczył, musiały być wykonywane – dodał szef rządu. – Jest teraz czas kampanii wyborczej, a czas kampanii wyborczej to szczególny czas. To taki okres, w którym musimy być szczególnie wrażliwi na jakikolwiek błąd, na jedno słowo za dużo, nawet w momencie kiedy obnaża się kłamstwa i manipulacje strony przeciwnej. Jednak w trakcie tego obnażania kłamstwa doszło jednocześnie też do pewnego błędu i właśnie dlatego, aby uwrażliwić, uczulić, aby nie było dzisiaj koncentracji na tym błędzie, tylko na tym, co jest najważniejsze, a więc na dobru pacjenta.

Niedzielski jest doktorem nauk ekonomicznych. W przeszłości był m.in. Dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów (2016–2018), zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych (2018–2019), prezesem NFZ (2019–2020). Funkcę ministra zdrowia w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego sprawował od 2020 r.

Resortem zarządzał przez cały okres pandemii COVID-19. Do 30 czerwca 2023 r. odnotowano 6 517 852 przypadków zakażenia i zarejestrowano 119 626 zgonów wiązanych z COVID-19. Krytycy obwiniają byłego ministra o wysoką liczbę zmarłych.