Minister Morawieckiego lekką ręką odpuszcza Niemcom 25 BILIONÓW zł! Jest reakcja posła Mularczyka

Słowa ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza wywołały niemałą konsternację wśród zwolennikóow Prawa i Sprawiedliwości. Ale również zareagował na nie szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych z PiS Arkadiusz Mularczyk.

Minister Morawieckiego podczas swojej wizyty w Niemczech zasugerował wprost, że temat reparacji nie istnieje. Takie słowa padły w rozmowie z “Die Welt” powiedział wprost:
– Ten temat nie istnieje w relacjach między naszymi rządami.

REKLAMA/Advertisement

W ubiegłym roku, w sprawie reparacji wojennych została przygotowana przez Biuro Analiz Sejmowych specjalna opinia w której nie tylko stwierdza się, że żądania odszkodowań wysuwanych wobec Niemiec się nie przedawniły, ale podano również wysokość strat materialnych poniesionych w czasie II wojny światowej:
Według powojennych szacunków straty i szkody materialne w mieniu państwowym i prywatnym, spowodowane przez Niemcy w związku z drugą wojną światową, wyniosły ponad 258 mld przedwojennych zł. W przeliczeniu na walutę dolarową wynosiły one około 48,8 mld dolarów amerykańskich, przy zastosowaniu kursu z sierpnia 1939 r., zgodnie z którym 1 dolar odpowiadał 5,3 zł.(…) Straty w majątku trwałym szacowano na 62 mld przedwojennych zł, co stanowiło 3,5 – krotną wartość strat państwa polskiego z okresu pierwszej wojny światowej (17,8 mld przedwojennych zł). (…) Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia, m.in. zburzenia stolicy państwa polskiego Warszawy.(…) W związku z tym zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

Temat reparacji wojennych jest jednym ze sztandarowych tematów Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem minister spraw zagranicznych w rządzie Morawieckiego wyraźnie dał Niemcom sygnał, że ten temat nie istnieje. Rząd Morawieckiego nie będzie się nim na poważnie zajmował.

REKLAMA/Advertisement

Szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych z PiS Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z Super Expressem tak skomentował działania “dyplomatyczne” Czaputowicza w Niemczech:
– Odnoszę wrażenie, że minister Czaputowicz chciał pozostawić po sobie tylko dobre wrażenie w Berlinie. A sprawa reparacji powinna być postawiona w sposób bardziej ostry, zdecydowany i jednoznaczny! Polski rząd na czele z premierem Morawieckim musi walczyć o reparacje.

Roszczenia materialne wobec Niemiec z tytułu reparacji, według najnowszych wyliczeń, mogą sięgać nawet 25 bilionów złotych! Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dług publiczny Polski przekroczył 1 bilion. Kwota roszczeń jest więc niebagatelna.

Źródło: SE.pl
Zdjęcie: KPRM