Merkel o wydatkach na armię: “Bundeswehra nie miała wystarczających środków”

BERLIN, GERMANY - JULY 05: German Chancellor Angela Merkel and Argentinian President Mauricio Macri (not pictured) speak to the media during Macri's visit on July 5, 2016 in Berlin, Germany. Macri's visit to Berlin is mainly focused on economic issues and German investment in his country. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w upublicznionym nagraniu, że niemiecka armia przez lata była niedofinansowana. Zaznaczyła, że przyszłoroczny budżet Berlina przewiduje zwiększone środki na siły obronne naszych zachodnich sąsiadów. Dzisiaj za Odrą obchodzony jest Dzień Bundeswehry.

– Było wiele lat, w których Bundeswehra nie miała zapewnionych wystarczających środków. Dlatego dobrze, że od kilku lat zwiększaliśmy budżet na nasze bezpieczeństwo, naszą Bundeswehrę. W przyszłym znów to zrobimy – stwierdziła kanclerz.

REKLAMA/Advertisement

W tym roku ustalono, że w przyszłym na wojsko zostanie wydane 2 mld euro więcej niż w obecnym, ale jest to i tak suma mniejsza niż chciała Ursula von der Leyden – szefowa niemieckiego MON. Merkel zaznaczyła, że środki te stanowią “pewność, że będzie może kupić więcej nowoczesnego sprzętu oraz że nowe zadania rzeczywiście będą mogły być realizowane”.

Niemcy mają, podobnie jak inne państwa NATO wydawać na obronność 2 proc. PKB do 2024 roku. Później zmniejszyły tę sumę do 1,37 proc, a w roku 2023 ten czynnik ma spaść do 1,25 proc. Właśnie ta kwestia jest jedną z najważniejszych przyczyn sporu Berlina z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa.

REKLAMA/Advertisement

za: rmf24.pl