Merkel chce unijnej armii: Musimy stworzyć oddziały europejskie.

– Powinniśmy pracować nad tym, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię – stwierdziła dzisiaj w Strasburgu, w Parlamencie Europejskim kanclerz Niemiec Angela Merkel. To kolejny, po słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona, głos ze strony ważnych europejskich polityków, którzy zabiegają o utworzenie armii europejskiej.

Zdaniem niemieckiej kanclerz, Europa potrzebuje więcej solidarności i wymieniła obszary, w których powinna być ona zjednoczona. Są to między innymi polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Co ciekawe, mówiąc o “solidarności”, niemiecka kanclerz wprost powiedziała, że należy rezygnować z jednomyślności tam, gdzie jest to możliwe, a więc de facto narzucać swoją wolę mniejszości.

– Musimy stworzyć oddziały europejskie. (…). Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię – stwierdziła.

Słowa te wywołały gorączkowe reakcje na sali plenarnej. Przyjęto je zarówno oklaskami, jak i buczeniem, a przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani uspokajał sytuację.Zdaniem Angeli Merkel, budowa europejskich sił oznaczałaby koniec wojen w Europie:

– Wspólna armia europejska pokazałaby światu, że między europejskimi krajami nigdy już nie będzie wojny – powiedziała i dodała, że nie byłoby to działanie skierowane przeciwko NATO, a jedynie uzupełnienie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement