8 grudnia 2023
Wydarzenia

Meloni w Warszawie: Podziwiam siłę, z jaką premier Morawiecki broni narodowych interesów

Premier Włoch Giorgia Meloni odwiedziła Warszawę i wyraziła życzenie, by rządzące w Polsce PiS wygrało nadchodzące wybory krajowe. Stwierdziła nawet, że “w interesie całej Europy jest to, by w Polsce nadal rządziło Prawo i Sprawiedliwość”.

– W sprawie migracji i ochrony granic musimy mówić wspólnym głosem. Podziwiam siłę z jaką premier Mateusz Morawiecki broni narodowych interesów – oświadczyła.

https://www.youtube.com/watch?v=qVhPl3KfNI0 Podczas spotkania Meloni i jej polski odpowiednik Mateusz Morawiecki rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie, wojnie na Ukrainie i kryzysie migracyjnym. Zgodzili się co do potrzeby wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic UE oraz tego, że UE powinna być zarządzana zgodnie z zasadą pomocniczości. Morawiecki powtórzył sprzeciw Polski wobec unijnego paktu migracyjnego, argumentując, że jego kraj nie może godzić się na nielegalną imigrację ani nakładanie kar na kraje, które odrzucają relokację migrantów. Powiedział, że niedopuszczalne jest, by Komisja Europejska decydowała, kto ma mieszkać w suwerennym państwie. Powtórzył, że Polsce zależy na powrocie do kompromisu z 2018 r., który pozwolił państwom członkowskim realizować własne sposoby pomocy w walce z kryzysem migracyjnym. Polski premier powiedział, że priorytetem Komisji Europejskiej powinno być bezpieczeństwo jej państw członkowskich.