12 kwietnia 2024
Wydarzenia

Mec. Drozdowicz: PiS przegłosowało ustawę pod dyktat czynników zewnętrznych

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona rzekomo być  “kamieniem milowym” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Nowela trafi teraz do prac w Senacie. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest na wielu poziomach niezgodna z konstytucją. Sprawę tę w programie Michała Jelonka w Mediach Narodowych komentował mec. Mikołaj Drozdowicz.

– Czeka nas chaos i anarchia, dlatego że ta ustawa nie rozwiązuje żadnego problemu, tylko stwarza pozór, że Polska będzie krajem przywracającym praworządność – jak to określa Unia Europejska, w polskim wymiarze sprawiedliwości. Tu o żadnej praworządności nie może być mowy, dlatego że ta ustawa w jeszcze większym stopniu umożliwia kwestionowanie powołań sędziowskich. Ta ustawa ponadto przewiduje – w moim przekonaniu niezgodnie z konstytucją, niezrozumiałe przekazanie spraw dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA ma zupełnie inne zadania, więc to jest rozwiązanie całkowicie sztuczne – powiedział prawnik.

– Mnie najbardziej martwi, że Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało ustawę o charakterze ustrojowym pod dyktat czynników zewnętrznych. Przypominają się tutaj najgorsze lata XVIII wieku, tego mrocznego wieku w historii Polski. Prawa kardynalne, wówczas najgorsze rozwiązania ustrojowe, liberum veto, zasady wyborów wolnej elekcji, czyli rozwiązania, które osłabiały Rzeczpospolitą były gwarantowane przez obce mocarstwa – przede wszystkim przez Rosję, bo państwom ościennym na tym zależało. To wygląda fatalnie, ku zaskoczeniu Polaków, PiS zgodził się na coś, czego przysięgał bronić. Dla mnie to jest absolutna katastrofa w wymiarze ustrojowym i politycznym – dodał mec. Drozdowicz.