Materiały edukacyjne IPN dotyczące gen. Fieldorfa „Nila” zostały przekazane Radzie Miasta Żyrardowa

W związku ze zmianą nazwy ulicy generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Żyrardowie Instytut Pamięci Narodowej wysłał do Rady Miasta Żyrardowa materiały edukacyjne IPN dotyczące dowódcy Kedywu AK.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił w wysłanym do Przewodniczącego Rady Miasta Żyrardowa Ryszarda Mirgosa piśmie, dotyczącym zmiany nazwy ulicy gen. „Nila”, iż jest głęboko przekonany, że dzięki wiedzy na temat [tego] Żołnierza Niezłomnego, w przyszłości tego typu decyzje nie zostaną przez Radę Miasta podjęte.

REKLAMA/Advertisement

Oto treść pisma:

Pan
Ryszard Mirgos
Przewodniczący Rady Miasta
Żyrardowa

REKLAMA/Advertisement

w związku ze zmianą ulicy generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Żyrardowie przekazuję materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące bohatera naszej niepodległości. Jestem głęboko przekonany, że dzięki wiedzy na temat Żołnierza Niezłomnego w przyszłości tego typu decyzje nie zostaną przez Radę Miasta podjęte.

Postać gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” uosabia los Polaka w XX w. Należał do tej garstki, która w szeregach Strzelca przygotowywała się do walki o niepodległość, kiedy większość społeczeństwa nawet nie marzyła o takiej możliwości. Mimo że „krzyczeli, żeśmy stumanieni”, poszedł w bój w szeregach I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Oficer Wojska Polskiego, nie załamał się po przegranej kampanii 1939 r., przedostał się na Zachód, do tworzącej się tam armii, a następnie – jako emisariusz Naczelnego Wodza – wrócił do okupowanego kraju. Żołnierz Armii Krajowej, legendarny dowódca Kedywu kierujący działalnością dywersyjną przeciwko okupantowi. Organizator i dowódca antykomunistycznej „NIE”. Zesłany w głąb Związku Sowieckiego, na „nieludzką ziemię”. Aresztowany przez UB, nie dał się złamać w więzieniu. Oskarżony i skazany pod fałszywymi zarzutami. Ofiara mordu sądowego. Żołnierz Niepodległości. Żołnierz bez skazy.

REKLAMA/Advertisement

W Żyrardowie nie powinno zabraknąć trwałego upamiętnienia generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Jestem pewny, że Pan Przewodniczący oraz cała Rada Miasta Żyrardowa stoi na tym samym stanowisku.

za: ipn.gov.pl