Marsz Żołnierzy Wyklętych w Warszawie przeszedł. Nie obyło się bez prowokacji [WIDEO]

1 marca Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy zorganizowały w stolicy kolejny Marsz Żołnierzy Wyklętych, który rozpoczęto na ul. Rakowieckiej.

– Policjanci podjęli interwencję wobec osób blokujących zgromadzenie ONR. Trwają legitymowania osób, które nie reagowały na polecenia policjantów do zachowania zgodnego z prawem – poinformowała stołeczna policja na swoim koncie na Twitterze.

REKLAMA/Advertisement

– Jak widzimy możemy doświadczyć nieudolnego zatrzymania i blokady Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Część z osób na pewno zatrzymała policja, jednak inna nadal blokuje zgromadzenie – wyjaśnia w relacji reporter Mediów Narodowych.

Przeciwnicy marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych krzyczeli m.in. “No pasaran” i “Warszawa wolna od faszyzmu”. Narodowcy odpowiadali im okrzykami: “Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

REKLAMA/Advertisement

Blokadę marszu już wcześniej zapowiedział Studencki Komitet Antyfaszystowski, który kilka dni wcześniej na swoim profilu na Facebooku pisał:

– Pierwszy marca jest dziś w Polsce świętem narodowym. Świętem ku czci także tych ludzi, których zbrodnie czynią z tego święta dzień pohańbienia i żałoby. Pohańbienia wspólnotowej idei Rzeczypospolitej — domu jej „wszystkich obywateli”: Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Ślązaków, Mazurów, Romów i innych. Żałoby po bestialsko pomordowanych: dzieciach, kobietach, mężczyznach, starcach. Zamordowanych często za to tylko, że byli gdzieś, gdzie nie powinni i nie powinne były być, że byli tymi, którzy nie mieścili się w ciasnym i kulturowo samosprzecznym wyobrażeniu „prawdziwego/j” Polaka, Polki czy „patrioty/ki”, wedle kategorii swoich morderców i oprawców spośród „żołnierzy wyklętych”.

REKLAMA/Advertisement

Komitet wsparły: Opinia Bieżąca, Inicjatywa Feministyczna, Warszawski Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji, Partia Zieloni oraz Obywatele RP.

Foto: TT/Tomasz Kalinowski, @kalinowski__

za: medianarodowe.com