Mariusz Kamiński bez ochrony SOP. “Rz”: “Sytuacja bez precedensu”

– Nowy szef MSWiA Mariusz Kamiński zrezygnował z rządowej ochrony, którą nadzoruje – czytamy w “Rzeczpospolitej”. Obecnie Kamiński jest zarówno koordynatorem służb specjalnych, jak i ministrem spraw wewnętrznych i administracji; tę ostatnią funkcję przejął po Elżbiecie Witek wybranej marszałkiem Sejmu.

“Rzeczpospolita” podaje, że nowy minister zrezygnował z ochrony Służby Ochrony Państwa – formacji, którą jako szef MSWiA nadzoruje. Gazeta pisze, że to “sytuacja bez precedensu”.

REKLAMA/Advertisement

– Jeśli SOP podlega Kamińskiemu, a on jej nie ufa, to wystawia jej fatalną opinię – mówią oficerowie tej służby w rozmowie z “Rz”. Pismo zaznacza, że ustawa o SOP zakłada obowiązek ochraniania najważniejszych osób w państwie: prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i wicepremiera oraz dwóch ważnych ministrów: spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych.

Gazeta pisze też, że w ustawie o SOP jest zapis, że ludzie chronieni przez tę formację mogą “czasowo zrezygnować z ochrony, z wyłączeniem działań mających na celu pozyskanie informacji dotyczących bezpośrednich zagrożeń względem osób objętych ochroną”.

REKLAMA/Advertisement

za: DoRzeczy.pl