W marcu 2018 r. jest tak samo, jak w marcu 1968 r. – tak Muzeum POLIN zachęca do odwiedzin [WIDEO]

– Najnowsza wystawa Muzeum POLIN opowiada o losach ludzi postawionych przed koniecznością decyzji: zostać w kraju czy wyjechać. Wystawa wyjaśnia, skąd wziął się ten dylemat poprzez zaprezentowanie przyczyn i przebiegu kampanii nienawiści z 1968 r. Jej kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego – tak zachęca się na stronie muzeum do odwiedzenia wystawy “Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”.

Dzisiaj Muzeum Polin wypuściło promocyjny film, w którym sugeruje że obecnie atmosfera jest praktycznie identyczna, jak w marcu 1968 r. Kilku polskich Żydów. m.in. Seweryn Blumsztajn z “Gazety Wyborczej” przekonuje do tego cytatami z komentarzy internetowych.

REKLAMA/Advertisement

– To przecież hańba dla tego miasta, żeby spadkobiercy polskich faszystów maszerowali tu w Święto Niepodległości. I wymyśliłem gwizdki. Jeszcze wtedy, w listopadzie. Miały być pokojową formą demonstracji przeciw marszowi narodowców. Taką, którą można każdemu zaproponować zamiast szamotania się z policją i narodowcami – mówił Blumsztajn o Marszu Niepodległości w 2010 r.

REKLAMA/Advertisement