Nie mają ubezpieczenia i nie płacą za leczenie. Zagraniczni pacjenci problemem szpitali

– Gdy nieubezpieczeni zagraniczni pacjenci tylko poczują się lepiej, znikają z polskich szpitali bez płacenia za leczenie. Lekarze zwrócili się do ministra zdrowia z prośbą o rozwiązanie problemu – czytamy w “Gazecie Wyborczej”.

Według tego medium w 2018 roku leczenie nieubezpieczonych pacjentów kosztowało szpitale setki tysięcy złotych (456 tys. zł Szpital Uniwersytecki w Krakowie, a 240 tys. zł Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku). Obcokrajowcy bez ubezpieczenia to najczęściej nielegalni pracownicy i imigranci z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii czy krajów Afryki i Azji.

REKLAMA/Advertisement

Zagraniczni pacjenci albo uciekają z placówek przed zakończeniem procesu kuracji albo podają fałszywe dane rejestrując się. W tych przypadkach nie ma możliwości odzyskania kosztów leczenia. Z tego powodu samorząd lekarski chce, aby zmienić obowiązujące obecnie prawo.

– Samorząd lekarski zaapelował do ministerstwa zdrowia, by zmienić regulacje prawne i wprowadzić międzynarodowe zasady refundowania kosztów leczenia. Proponują też stworzenie funduszu medycznego, który umożliwiłby ściągnięcie długu. Ministerstwo wciąż analizuje sprawę – pisze “GW”.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl