
Jak podaje państwowa agencja prasowa Belta, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podkreśla, że w tej chwili nie ma innych celów poza zachowaniem niezależnego i stabilnego państwa. Szef państwa powiedział to wczoraj na spotkaniu w Centrum Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Obrony Białorusi.
– Nie mam obecnie innych celów poza zachowaniem niepodległego i stabilnego państwa – stwierdził, odnosząc się do niewygasających protestów powyborczych. – Jeśli ktoś myśli, że ta moc osłabła i drży, że prezydent albo uciekł, albo zachorował, albo umarł, jak to niedawno tu przedstawiono… Nie macie na co czekać!
REKLAMA/Advertisement
Oświadczył też, że podczas rozmowy z rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem postanowiono, że “przy pierwszej prośbie zostanie udzielona wszechstronna pomoc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa” Białorusi.
– Jeśli chodzi o wojskowy aspekt, to mamy z Federacją Rosyjską umowę w ramach Państwa Związkowego i ODKB. Akurat te sprawy wchodzą w tę umowę. Dlatego dzisiaj z prezydentem Rosji miałem długą, wyczerpującą rozmowę o sytuacji. I z nim ustaliliśmy: przy pierwszej naszej prośbie będzie udzielona wszechstronna pomoc w kwestii zagwarantowania bezpieczeństwa Republiki Białorusi – ogłosił Łukaszenka.
REKLAMA/Advertisement
Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. Оrganizacija Dogowora o Kollektiwnoj Bezopasnosti, ODKB) to układ zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw WNP. Członkowie układu przeprowadzają liczne manewry wojskowe z udziałem wielu żołnierzy. Zazwyczaj są to ćwiczenia armii rosyjskiej i armii jednego z członków układu. Obecni sygnatariusze to: Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
Prezydent Białorusi zwrócił też na wspomnianym spotkaniu uwagę na rozbudowę komponentu wojskowego w sąsiedniej Polsce i na Litwie, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe NATO.
REKLAMA/Advertisement
– Bardziej niepokoi mnie sytuacja, która rozwija się na terytorium naszych sąsiadów – Polski i Litwy, gdzie, jak wiadomo, odbywają się ćwiczenia wojskowe wojsk NATO. Oczywiście nie możemy tego spokojnie obserwować, a kiedy wcześnie rano rozmawiałem i słuchałem raportu Szefa Sztabu Generalnego, zauważyłem: nasze wojsko również martwi się tym problemem – powiedział szef państwa.
Zaznaczył, że temat ten był omawiany w zeszłym roku, a następnie opracowano pewien algorytm reagowania na takie zdarzenia.
– Dlatego dodatkowo poproszę, z uwagi na napiętą sytuację na zachodnich granicach, o przerzucenie brygady powietrznodesantowej z Witebska do Grodna – powiedział.
103-ą brygadę wizytował w lipcu ub.r.
Prezydent mówił także o zadaniach stojących przed brygadą w Brześciu.
– Chciałbym podziękować za pracę w obwodzie brzeskim i utrzymanie tam porządku. Niech ta nasza powietrznodesantowa brygada szturmowa pozostanie w Brześciu i będzie współpracować ze strażą graniczną w celu ustabilizowania sytuacji na południowym zachodzie.
REKLAMA/Advertisement
Deklaracja ta wydaje się zrywać z kilkoma pro-polskimi komentarzami prezydenta z ostatnich miesięcy. Nie wiadomo, kiedy wspomniana brygada ruszy na granicę z Polską. Wojsko jednak przemieszcza się po kraju cały czas w związku z protestami opozycji.