Łukaszenka: Opozycja nie potrzebuje nowych wyborów. Chce zrobić prowincję Polski z Białorusi

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka powiedział w rozmowie z mediami, której fragment pokazał Kanał Pierwyj  – publiczna stacja telewizyjna Federacji Rosyjskiej, mająca największy zasięg odbiorców w Rosji – że opozycja nie potrzebuje powtórnych wyborów, chce uczynić republikę prowincją Polski.

– Nie potrzebowali legitymacji ani powtórnych wyborów, nie potrzebują nic z tego. Musieli złamać system państwowy Białorusi, zmienić Białoruś, zrobić z niej prowincję Polski – powiedział Łukaszenka. – Gdyby tylko im 9-10 sierpnia udał się blitzkrieg (…) Rozumieją: nie mają poparcia ludzi. A jak się utrzymać? Blitzkrieg się udaje, przejmują władzę jak w Armenii czy Gruzji, zwracają się na Zachód – sprowadzają wojsko.

– Teraz, jeśli coś się wydarzy, możemy stracić niepodległość, znowu możemy zostać rozerwani na strzępy – dodał Łukaszenka.

Wybory prezydenckie na Białorusi które odbyły się 9 sierpnia br. W ich wyniku wyłoniony po raz kolejny wybrano na to stanowisko Łukaszenkę, który oficjalnie otrzymał 80,1 % głosów. Swiatłana Cichanouska poinformowała, że nie uznaje wyników wyborów podanych przez Centralną Komisja Republiki Białorusi ds. Wyborów i Prowadzenia Referendów Krajowych. Wieczorem 9 sierpnia 2020 stwierdziła: “wierzę swoim oczom, a one mówią mi, że większość jest po naszej stronie”. Do tej pory opozycja organizuje uliczne protesty.

REKLAMA/Advertisement