Ludmiła Kozłowska – prezes Fundacji Otwarty Dialog deportowana. Wydalono ją z Polski i UE

Ukrainka Ludmiła Kozłowska – prezes Fundacji Otwarty Dialog została przez polskie władze wpisana do Systemu Informacyjnego Schengen, czego efektem jest natychmiastowe wydalenie z UE.

– Polski rząd mści się na mojej żonie za moje działania – skomentował to jej mąż i przewodniczący rady fundacji, Bartosz Kramek.

REKLAMA/Advertisement

Fundacja Otwarty Dialog powstała w Polsce w 2009 r. z inicjatywy Kozłowskiej. Do celów statutowych Fundacji należą – jak sama organizacja informuje – obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim.

W poniedziałek wieczorem Kozłowska została zatrzymana na lotnisku w Brukseli, gdzie poinformowano ją o decyzji polskich władz. Spędziła noc w lotniskowej izbie zatrzymań, a już we wtorek deportowano ją do Kijowa. Odleciała pierwszym samolotem o godzinie 13:55.

REKLAMA/Advertisement

W lipcu odmówiono jej nowej karty pobytu w Polsce. Powody odmowy utajniono, gdyż “ich nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby poważną szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej”.

Latem ub.r. Fundacja Otwarty Dialog rozpowszechniała tekst Bartosza Kramka zawierający 16-punktową instrukcję odsunięcia PiS od władzy. Tekst „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!” był oparty na „doświadczeniach wyniesionych z misji obserwacji i wsparcia ukraińskiego Euromajdanu”.

REKLAMA/Advertisement

– Same protesty i apele nie wystarczą, dlatego konieczne jest natychmiastowe powzięcie nadzwyczajnych i stanowczych działań opartych na idei obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nikt nie chce Majdanu i rozlewu krwi w Polsce, ale eskalacja napięcia każe brać niemal każdy, dotąd niewyobrażalny scenariusz pod uwagę – i być na niego gotowym. Jednocześnie czerwona linia dla nas musi być bardzo wyraźna: to agresja, przemoc i krew. Czy dla rządu również? Tego nie wiemy – pisał w nim Kramek.

za: onet.pl