Lotnisko Okęcie: Ojciec z 3 córkami uciekł ze Szwecji do Polski, bo dzieci oddano do muzułmańskiej rodziny zastępczej

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj na lotnisku Okęcie podczas sprawdzania czworga pasażerów, którzy przylecieli ze Szwecji. Straż Graniczna wykryła, że towarzyszące Rosjaninowi trzy dziewczynki – jego córki – są zgłoszone przez władze szwedzkie jako zaginione.

– Wczoraj przed godz. 16 pod opiekę policjantów z komisariatu lotniczego na Okęciu trafiły trzy dziewczynki, które przyleciały do Polski wspólnie z ojcem. W czasie kontroli cudzoziemców przeprowadzonej przez Straż Graniczną okazało się, że dzieci figurują jako zaginione – poinformowała na Twitterze stołeczna policja. – Z informacji dostępnej w systemach informatycznych wynikało, że dziewczynki powinny znajdować się pod opieką szwedzkich służb społecznych (na postawie art. 32 Decyzji SIS II). Szwedzcy pracownicy socjalni zgłosili się celem odebrania dziewczynek, policjanci jednak ich nie wydali. Minioną noc dziewczynki spędziły w komisariacie, gdzie zapewniliśmy im możliwie najwygodniejszy nocleg, dzięki wsparciu jednego z hoteli, który wypożyczył nam… łóżka. Sprawa została skierowana do sądu, który dzisiaj się nią zajmuje.

*********
UWAGA! Jest już orzeczenie sądu – informujemy o tym pod tym artykułem!!!
*********

Ojciec zabrał dzieci skierowane do muzułmańskiej rodziny zastępczej i uciekł z nimi do Polski.

– Mohammed A., będący rodzina zastępcza dla dzieci, zeznaje przed Sądem, że przelot oraz pobyt opłaca mu szwedzka służba socjalna. “Wysłali mnie tylko po to, aby odebrać dzieci. Służba mi powiedziała, że mam pojechać do Warszawy i je zabrać. Nie wiem jakim Denis jest ojcem” – poinformował również na Twitterze mec. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

– 3 rosyjskie dziewczynki miały być bezprawnie odebrane ojcu przez szwedzkich urzędników na polskiej ziemi. Naruszeniu prawa międzynarodowego sprzeciwiło się Ordo Iuris. Błyskawiczna reakcja mec. Lewandowskiego, wsparcie rządu oraz Rzecznika Praw Dziecka doprowadziły do skierowania sprawy do sądu – dodał mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Foto: TT/@jerzKwasniewski

Rzecznik Praw Dziecka o sprawie dziewczynek oddanych arabskiej rodzinie: Ojciec wystąpił o nadanie statusu uchodźców w Polsce

REKLAMA/Advertisement

 

Sąd w Warszawie zadecydował o losie trzech dziewczynek. Ojciec uciekł z nimi wczoraj do Polski.

REKLAMA/Advertisement