24 czerwca 2024
Wydarzenia

Lider węgierskich narodowców: Zajmiemy Zakarpacie, jeśli Ukraina przegra wojnę

Laszlo Toroczkai, nacjonalistycznego Mi Hazank, zgłosił roszczenia wobec obwodu zakarpackiego na Ukrainie, jeśli przegrałaby ona wojnę.

Według oficjalnych danych liczebność  mniejszości węgierskiej wynosi 156,6 tysięcy. Są oni siódmą co do wielkości diasporą węgierską na świecie. Najwięcej ukraińskich Węgrów mieszka w obwodzie zakarpackim. Na obszarze wzdłuż granicy ukraińsko-węgierskiej (Dolina Cisy) Węgrzy stanowią większość.

W przemówieniu wygłoszonym wczoraj na dorocznej konferencji partii w Budapeszcie Toroczkai stwierdził, że naciski ze strony „międzynarodowych finansistów” doprowadziły na Ukrainie do wojny, która „zniszczy Europę i pośle gospodarkę Europy na dno”. Według polityka „Ukrainę kupił BlackRock”, największy na świecie fundusz inwestycyjny. Stwierdził, że jego partia opowiada się za zakończeniem wojny na Ukrainie: natychmiastowym zawieszeniem broni i pokojem. Zapowiedział także, że Mi Hazank zgłosi roszczenia do Zakarpacia, jeśli w wyniku wojny Ukraina przegra. – Jeśli w wyniku wojny państwowość Ukrainy przestanie istnieć, Mi Hazank zgłosi Zakarpacie jako jedyna partia parlamentarna -– powiedział Toroczkai. Podczas ubiegłorocznej konferencji partyjnej Mi Hazank stwierdził m.in., że konieczne jest zapobieżenie nowej wojnie światowej i stwierdził, że „Ukraina została sprzedana zagranicznym inwestorom”. Sprzeciwiał się przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO, uważając, że ich wejście zwiększy ryzyko wojny z Rosją.

Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank Mozgalom) została założona 23 czerwca 2018r przez b. wiceprzewodnicącego Jobbiku László Toroczkaia – burmistrza wsi Ásotthalom i pomysłodawcę muru granicznego przy granicy Węgier i Serbii, po jego porażce w walce o przywództwo nad partią Jobbik. W wyborach parlamentarnych w 2022 r. Mi Hazank uzyskała wynik na poziomie 5,88 %, co dało jej 6 miejsc w 199-osobowym parlamencie. Polskim partnerem partii jest Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna.