Lider Szwedzkich Demokratów na czele rankingu zaufania

Przywódca antyimigracyjnych Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna, SD) Jimmie Åkesson, zajął ex aequo pierwsze miejsce w rankingu zaufania do liderów partyjnych, razem z przywódcą chrześcijańskiej demokracji Ebba Busch-Thorem.

31 procent w ankiecie przeprowadzonej przez sondażownię Novus jest najlepszym wynikiem w historii lidera SD. Busch-Thor i Åkesson mają trzy punkty procentowe przewagi nad drugim w zestawieniu przewodniczącym Partii Lewicy, Jonasem Sjöstedtem. Premier Stefan Löfven, lider socjaldemokratów, odnotował gwałtowny spadek zaufania wśród wyborców, co oznacza spadek o sześć punktów procentowych do 23 procent. Plasuje go to na 4 miejscu.

REKLAMA/Advertisement

Löfven skomentował wyniki obwiniając o spadek popularności gwałtowny wzrost zamachów bombowych, wysoką liczbę strzelanin i przemoc związaną z gangami w 2019 r.

– Zatem nie jest tak dziwne, że to partia siedząca w rządzie jest adresatem tej złości – dodał.

REKLAMA/Advertisement

Sondaż pojawił się nieco ponad miesiąc po tym, jak Szwedzcy Demokraci zajęli pierwsze miejsce w ankiecie przeprowadzonej przez Demoskop, w której zdobyli oni poparcie prawie co czwartego szwedzkiego wyborcy.

– Długo argumentowałem, że prędzej czy później staniemy się największą partią. Przez lata konsekwentnie rozmawialiśmy o przestępczości gangów, eskalacji niepewności, nieskutecznej polityce migracyjnej i polityce integracyjnej, która pogorszyła sytuację – powiedział Åkesson.

REKLAMA/Advertisement