Lepienie bałwanów jest niezgodne z zasadami islamu. Bałwany promują seksualne wyuzdanie i erotyzm.

Śnieg to wielka rzadkość w Arabii Saudyjskiej, ale pokrywał on obszary wyżynne prowincji Tabuk w pobliżu granicy Arabii Saudyjskiej z Jordanią trzy lata z rzędu – od 2012 do 2015 r. Nic dziwnego, że miejscowe dzieci korzystając z okazji przystąpiły do lepienia – znanych im tylko z filmów – bałwanów.

Zapytany w styczniu 2015 r.  na religijnej stronie internetowej, czy jest to dopuszczalne według szariatu, szejk Mohammed Saleh al-Munajjid odpowiedział:

REKLAMA/Advertisement

– To nie jest dozwolone, nawet w drodze gry i zabawy, by tworzyć posąg ze śniegu.

Cytując muzułmańskich uczonych, szejk Munajjid twierdził że lepienie bałwana tworzonego na obraz człowieka jest grzeszne według ścisłej interpretacji islamu sunnickiego.

REKLAMA/Advertisement

– Bóg dał ludziom pozwolenie do utrwalania wizerunków, ale tylko tego co nie ma duszy, w tym drzew, statków, owoców, budynków i tak dalej – pisał w swoim orzeczeniu.

Kolejne meczety wylatują w powietrze [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement

 

To wywołało falę szybkich odpowiedzi od użytkowników Twittera, pisanych po arabsku i z nazwiskami arabskimi, a więc zapewne współwyznawców. Jeden z nich napisał:

– Boję się … chorych umysłów.

Inny wkleił zdjęcie mężczyzny w tradycyjnym stroju arabskim obok bałwana ubranego w… biustonosz i wymalowanego na twarzy szminką. Mężczyzna obejmował “bałwanicę” i komentował:

– Powodem fatwy jest strach przed rozwiązłością.

Szejk Munajjid miał jednak też zwolenników.

REKLAMA/Advertisement

– Bałwan naśladując niewiernych, promuje wyuzdanie seksualne i erotyzm – napisał jeden z nich.

– Niech Bóg zachowa uczonych, gdyż widzą ostrzej niż inni, co pozwala im na rozpoznawanie spraw o których nawet Szatan nie myśli – skomentował inny.

za: reuters.com

 

Wielka Brytania: Mieszkaniec muzułmańskiego getta bezcześcił zwłoki w zakładzie pogrzebowym