Kult cargo – w Warszawie odbyła się rządowa uroczystość rozładowania największego transportowego samolotu świata [WIDEO]

Jak podaje oficjalny komunikat KGHM, dziś dokładnie o godzinie 9:57 na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na wypełnionym po brzegi pokładzie samolotu znajdowały się m.in. maski ochronne typu FFP2 , medyczne kombinezony oraz przyłbice chroniące twarz.


Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A. Lotniczy kolos wystartował wczoraj z lotniska w chińskim Tianjinie. To największy jednorazowy transport z pomocą medyczną do walki z epidemią choroby COVID-19. Realizacja transportu w rekordowo krótkim czasie była możliwa dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu i wsparciu przedstawicieli polskiej dyplomacji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Aktywów Państwowych i ambasady RP w Pekinie.

– To, że ten samolot mógł przylecieć do Polski to efekt wielu dni żmudnych negocjacji – powiedział obecny przy rozładunku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki – Dziękuję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jego osobiste rozmowy z Prezydentem ChRL bardzo pomogły w realizacji tego przedsięwzięcia.

Premier polskiego rządu podziękował przedstawicielom zarządów spółek KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupy Lotos.

– Bez ich zaangażowania ten transport nie byłby możliwy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– To już kolejny transport realizowany na polecenie szefa rządu – dodał prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński – Pomagamy tym, którzy są na pierwszej linii w tej trudniej wojnie z niewidzialnym wrogiem. Przede wszystkim pragniemy pomagać przedstawicielom służb medycznych. Pokonaliśmy wiele trudności, wiele przeszkód formalnych. Dzięki wsparciu pana prezydenta, premiera Morawieckiego oraz innych instytucji państwowych udało nam się te bariery pokonać – zakończył szef miedziowego koncernu.

REKLAMA/Advertisement

Mający ładowność 250 ton samolot resort aktywów państwowych przedstawiał w nagraniu jako 400 tonowy, ale wykorzystano go tylko w jednej trzeciej. Do Polski dotarło 80 ton materiałów z Chin.

Z twitta Ministerstwa Aktywów Państwowych dowiadujemy się ponadto, że rozładunek ten jest “uroczystością” i że obecny jest też wicepremier Jacek Sasin.

– Rozładunek samolotu to “uroczystość”. Za rok będziemy obchodzić rocznicę tego wydarzenia, a wicepremier Sasin będzie składał kwiaty w tym miejscu – wykpiwa to dziennikarz Marcin Dobski.

Od siebie dodamy pojęcie z zakresu antropologii, jakim jest kult cargo

Jak tłumaczy Wikipedia, kulty cargo to “ruchy religijne szerzące się głównie na wyspach Oceanu Spokojnego, głoszące nadejście nowego porządku: równości wszystkich ludzi, białych i czarnych, oraz powszechnego dobrobytu. Początkowo rozwinął się na Fidżi w XIX wieku. Kult ten został zauważony przez antropologów w momencie, gdy ludność tubylcza zaczęła budować obiekty przypominające lądowiska i pasy startowe dla samolotów, nabrzeża dla statków, magazyny itp. Okazało się, że miejscowa ludność widząc, iż biali budują pasy startowe i lądowiska, czego wynikiem jest przylatywanie samolotów z żywnością i innymi dobrami, zaczęła ich naśladować. W świadomości tubylców samoloty przylatywały z nieba i były kierowane na ziemię przez bogów, natomiast biali ludzie byli tylko pośrednikami, którzy nie przekazywali im wszystkich zsyłanych dobrodziejstw (stąd kult cargo)”.