Krzystek: Boże Narodzenie a polska niepodległość [WIDEO]

Jacek Krzystek – założyciel Inicjatywy Wydawniczej Ad Astra, w wyemitowanym jeszcze pod koniec Adwentu programie Mediów Narodowych przybliżał myśl kardynała Augusta Hlonda – prymasa Polski w latach 1926-1948.

Gość programu przed laty opracował i wydał pracę  “August kardynał Hlond Prymas Polski. Polska w wizji wigilijnej. Myśli bożonarodzeniowe”. Publikacja ta jest zbiorem listów, przemówień radiowych, czy też kazań kardynała z okazji wigilii Bożego Narodzenia. Biorąc pod uwagę formę, w której staramy się składać życzenia, Hlond przywołuje tradycje polskiego łamania się opłatkiem. Przypomina łączność Polaków miejszkających poza granicami ukochanej Ojczyzny z członkami ich rodzin, pozostałych w Polsce. Padają w nich słowa zachęty do wspomnień z ojczystej ziemi, przypomnieniu o korzeniach wiary ojców i ciągłego zapewnienia, że każdy Polak, niezależnie gdzie przebywający tworzy jedną rodzinę – Naród Polski. Tak w słowach, ale odartych z frazesów, chciał Prymas przemówić językiem historii, ukazując w życzeniach także wizję Polski wolnej, silnej gospodarczo, mocnej duchem.

– I kategoria niepodległej Polski i wartość Bożego Narodzenia wypłukują się nam z treści. Mamy dzisiejszy świat i słabnący człowiek, który nie chce być jednoznaczny, słabo mu wychodzi odwaga cywilna by coś zaakcentować – mówił Krzystek, zwracając uwagę na to że często mówi się o świętach ale pomija się fakt, iż są to święta Bożego Narodzenia.

– 

REKLAMA/Advertisement