Kolejny zamach na Mszę Trydencką? Włoski liturgista chce ograniczenia Summorum Ponitificum

Andrea Grillo – włoski liturgista, darzony estymą przez papieża Franciszka i nazywany przez watykanistów “liturgistą Domu św. Marty, podnosi żądania radykalnego ograniczenia możliwości odprawiania Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim – tej, która do czasów reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II była głównym rytem sprawowanym w Kościele Katolickim.

Grillo pracujący w Papieskim Instytucie Liturgicznym Św. Anzelma – wyższej szkole benedyktynów na prawach papieskich twierdzi, że Motu Proprio Summorum Pontificum wydane w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI doprowadziło do bałaganu w Kościele. Zdaniem włoskiego liturgisty – obecny ryt Mszy tzw. Novus Ordo Missae miałby być  praktycznie jedynym dopuszczonym w Kościele.

REKLAMA/Advertisement

W 2017 roku to właśnie Andrea Grillo zaatakował kard. Roberta Saraha – prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów za postulat powrotu do sprawowania Mszy Świętej ad orientem – do Wschodu. Grillo nazwał czarnoskórego purpurata “niekompetentnym” i “nienadającym się” na piastowany urząd.

Grillo ma być też członkiem tajnej watykańskiej komisji ds. liturgii, której istnienie ujawnił w 2016 watykanista Marco Tosatti, a później potwierdzili to inni dziennikarze. Zadaniem tego grona miałoby być opracowanie “ekumenicznej mszy”, która miałaby wieńczyć dzieło reformy liturgicznej z 1969, którą wtedy kierował abp Annibale Bugnini przez wielu publicystów i duchownych uważany za członka masonerii.

REKLAMA/Advertisement

Andrea Grillo popisywał się również wyjątkowo prostackimi i żenującymi atakami na Benedykta XVI i próbował łączyć jego Motu Proprio Summorum Pontificum z … faszyzmem! Wszystko poprzez fakt, że ministrem zdrowia w rządzie Giuseppe Contego jest Lorenzo Fontana. Polityk ten co niedzielę uczestniczy w Mszy Świętej sprawowanej w klasycznym rycie rzymskim. Grillo tak to komentował: „Jednym z warunków faszyzmu Fontany jest Summorum pontificum. Memento…”.

Według Giuseppe Nardiego z Katholisches.info, Grillo chce praktycznego wyrugowania Mszy Świętej w tradycyjnym rycie ze względu na rzekome podziały i konflikty. Autorytetem, na który powołuje się liturgista jest Hans Urs von Balthasar – jeden z czołowych teologów-modernistów, którzy mieli wpływ na kształt Kościoła po Soborze Watykańskim II.

REKLAMA/Advertisement

za: pch24.pl