Kolejny efekt tzw. pandemii. Powstanie ośrodek leczenia zaburzeń pokowidowych

– U wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie – mówi dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska o planach powstania pierwszego w Europie ośrodka leczenia zaburzeń pokowidowych. Powstać ma na terenie dawnej szkoły w Smolnikach, niedaleko Suwałk.

– Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów. O pieniądze wystąpił już marszałek województwa podlaskiego. Obiekt miałby być gotowy najwcześniejszej za trzy, a najpóźniej za sześć lat – mówi Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego. Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego Bożena Łapińska mówi, że sytuacja pandemiczna wywołuje wśród wielu ludzi lęk i strach.

– Objawem dominującym u naszych pacjentów jest wszechobecny lęk przed tym, co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej. Co ważne, u wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie – mówi dyrektor.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement